Úřady zruší uprchlický tábor v Calais, uzavření Džungle potvrdil prezident Hollande

François Hollande potvrdil definitivní zrušení uprchlického tábora nedaleko Calais. Šéf Elysejského paláce to řekl při pondělní návštěvě francouzského města, kde se setkal se zástupci policie, místními politiky a podnikateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor přezdívaný Jungle v Calais | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Christian Payne

„Musíme definitivně zrušit uprchlický tábor v Calais. Jde o výjimečné opatření, protože se nacházíme ve výjimečné situaci. Musíme jednat rozhodně a metodicky. Bude nutné postupovat s ohledem na lidské životy. Naše cíle jsou ale jasné, jde hlavně o to zajistit bezpečí obyvatelům Calais a zároveň zajistit důstojné podmínky uprchlíkům. Protože my jsme Francie," dodal prezident.

Šéf Elysejského paláce zároveň vyzval Velkou Britáínii, aby se podílela na řešení situace v migračním táboře. Takzvaný brexit podle Hollanda neznamená, že Velká Británie nebude respektovat dřívější dohody.

V takzvané Džungli, jak se uprchlickému táboru začalo přezdívat, žije v současné době přibližně 10 tisíc lidí. Francouzský prezident je nyní plánuje rozmístit do různých měst a vesnic po celé zemi. Ne všichni ale s tímto postupem souhlasí. Zásluhou krajní pravice se protestující územní celky dokonce zorganizovaly a plánované kroky kritizují.

François Hollande v pondělí přijel do Calais místní obyvatele především uklidnit. Situace je totiž stále velmi problematická. Někteří se obávají například příchodu nových uprchlíků z italského tábora ve Ventimiglii.

Jan Šmíd, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme