'Urážel občany i úřady.' Moldavsko zakázalo ruskému vicepremiérovi Rogozinovi vstup do země

Moldavsko prohlásilo místopředsedu ruské vlády Dmitrije Rogozina za nežádoucí osobu, vicepremiér tak má zakázaný vstup do země i tranzit přes její území. Oznámilo to moldavské ministerstvo zahraničí. Stalo se tak kvůli Rogozinovým hanlivým výrokům na adresu moldavské vlády. Rogozin již má zakázaný vstup do Evropské unie, na černou listinu se dostal kvůli ruské anexi Krymu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Olegovič Rogozin je ruský politik, od roku 2011 vicepremiér zodpovědný za zbrojní průmysl. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„Ruský velvyslanec v Kišiněvě Farit Muchametšin byl pozván na ministerstvo v souvislosti s nedávnými veřejnými výroky vicepremiéra Dmitrije Rogozina. Velvyslanec byl upozorněn zejména na Rogozinova vyjádření v rozhovoru s televizí Rossija-24, ve kterém se dopustil řady urážlivých výroků na adresu Moldavska a jeho občanů. Ruský vicepremiér se také dopustil urážlivého hodnocení moldavských úřadů," uvedlo ministerstvo v prohlášení, které Rogozinovy výpady odmítlo jako „hanlivé" a „lživé", poznamenala agentura Interfax.

Rusko není žádný lord Voldemort, ale nesmíme ho podceňovat, říká novinář The Economis

Číst článek

Podle moldavské diplomacie nejde o první prohlášení, které lze považovat za „hrubé vměšování do vnitřních záležitostí našeho státu". Vzhledem k těmto okolnostem se moldavské úřady rozhodly prohlásit Dmitrije Rogozina za nežádoucí osobu, zakázat mu vstup na moldavské území i transit přes něj.

Ještě před tímto oznámením Rogozin ve středu uvedl, že jej moldavský ministr hospodářství pozval, aby Moldavsko naštívil v září.

Rogozin měl v pátek navštívit Moldavsko na pozvání proruského prezident Igora Dodona. V rámci této návštěvy se měl také zúčastnit Dodonovy schůzky s vůdcem neuznávaného Podněstří, východní části země, odtržené ruskými separatisty na počátku 90. let od zbytku Moldavska.

Moldavsko, bývalá sovětská republika, je nyní rozpolcená na dva tábory. Jeden se utvořil kolem prozápadní vlády, která usiluje o těsnější obchodní a diplomatické vztahy s EU a s USA. Druhou skupinu reprezentuje prezident Igor Dodon, jenž chce zemi vrátit do ruské sféry vlivu.

Rumunské úřady ale s odvoláním na sankce EU nedovolily letadlu s Rogozinem přelet, a tak vicepremiér musel v Minsku vystoupit z letadla, které s ostatními cestujícími pokračovalo do původně určené destinace. Vzhledem k Rogozinově nepřítomnosti separatisté z Podněstří zrušili schůzku s Dodonem.

Rogozin následně ze zmaření cesty obvinil vůdce Demokratické strany, vládnoucí v Moldavsku, a pohrozil odvetnými opatřeními. Argumentoval tím, že vzdušným prostorem EU již letěl, a to bez zásahu zemí, jichž se to týkalo. Jmenoval v této souvislosti Polsko, Slovensko, Maďarsko a rovněž Rumunsko.

S Rumunskem ale podobný problém už jednou zažil, hned v květnu 2014, když se vracel do Ruska z Podněstří. Tehdy na zákaz přeletu reagoval výhrůžkou, že příště poletí v bombardéru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme