Washington přestává věřit, že Ukrajina ubrání úplnou územní celistvost. Pokračuje ale v dodávkách zbraní

Američané přestávají věřit, že se Ukrajině podaří dobýt zpět všechna území obsazená Ruskem. Nic na tom jejich optikou nezmění ani dodávky těžších a vyspělejších zbraní, které chce Washington Ukrajincům poslat, což prozradili stanici CNN. Poradci prezidenta Joea Bidena navíc už začali debatovat, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl změnit svou definici vítězství.

Washington/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Citovaní američtí představitelé ale současně zdůraznili, že tento pesimističtější odhad neznamená, že by Spojené státy chtěly na Ukrajinu naléhat, aby v rámci ukončení války přijala územní ústupky. Pořád také existuje naděje, že Kyjev získá velké části ztraceného území zpět při pozdější protiofenzivě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Někteří američtí činitelé tvrdí, že „menší“ Ukrajina není nevyhnutelná. Úspěch Kyjeva závisí hodně na tom, jak moc mu bude Washington pomáhat. Ukrajinská vláda požádala Američany o nejméně 48 samohybných obrněných salvových raketometů, ale Pentagon jich zatím slíbil jen osm.

Mnozí nicméně věří, že Ukrajina dokáže překonat veškerá očekávání tak, jako v prvních dnech války, když odrazila ruský útok na Kyjev.

Americká vláda zemi slíbila další bezpečnostní pomoc v hodnotě 450 milionů dolarů, včetně raketových odpalovacích systémů, dělostřelecké munice a hlídkových člunů.

Chce také Ukrajincům koupit vyspělý norský systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu NASAMS.

Zbraně docházejí rychleji

Nálada se změnila k horšímu v posledních týdnech, kdy se Ukrajina snažila odrazit ruské síly v Donbasu a její ztráty dosahovaly až stovky vojáků denně.

Zatím nejrozsáhlejší pomoc. Biden oznámil, že USA dodá Ukrajině zbraně za miliardu dolarů

Číst článek

Výzbroj a munice dochází ukrajinské armádě rychleji, než je Západ stačí doplňovat nebo vycvičit Ukrajince v obsluze vyspělých zbraní, které používá NATO.

Nejmenovaný americký vojenský představitel obeznámený se zpravodajskými detaily je přesvědčený, že Ukrajina nejspíš nezíská zpět veškeré území obsazené Ruskem.

Už vůbec prý není pravděpodobné, že by se něco takového mohlo stát ještě letos, jak si představuje Volodymyr Zelenskyj.

V Bidenově vládě tak panuje dojem, že Zelenskyj bude muset zmírnit očekávání toho, čeho Kyjev může realisticky dosáhnout. Účastníkům summitu G7 v Bavorsku řekl, že chce vyhrát a válku ukončit do konce letošního roku.

Je pravda, že také Rusko má velké ztráty. Podle odhadů amerických zpravodajských služeb přišlo za čtyři měsíce války o celou třetinu vojáků. Zpravodajci odhadují, že Rusové budou mít velké potíže dobýt nějaké území na západní Ukrajině, aniž by vyhlásili úplnou mobilizaci záložníků.

Přesto je Moskva přesvědčená, že vydrží bojovat dál a oslabí ukrajinské i západní odhodlání, protože celosvětové hospodářské dopady války jsou čím dál tím větší.

Rusko také počítá s tím, že využije mezeru, během které bude Ukrajina přecházet ze stávajících zbraní sovětského typu na moderní zbraně dodané Západem. Ty ovšem vyžadují časově náročný výcvik.

Zásoby zbraní se ztenčují

Jeden nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany serveru CNN přiznal, že zásoby zbraní ze sovětských dob se ztenčují, i když nějaké ještě k dispozici jsou.

Některé východoevropské země jich mají stále dost, aby je mohly Ukrajině poslat. Udělají to ale jen v případě, že jim je spojenci nahradí moderní výzbrojí.

Spojené státy a jejich partneři mezitím shánějí po celém světě munici ze sovětské éry, která se hodí k stávajícím ukrajinským zbraním, včetně dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů. Zbraně Severoatlantické aliance mají ráži 155 milimetrů.

Podle jiného představitele amerického ministerstva obrany je však tato snaha v podstatě u konce, protože mnohé země už Ukrajině poslaly vše, co byly ochotny dát. Vzhledem k rychlosti, s jakou Ukrajinci spotřebovávají starší munici v dělostřeleckém boji na Donbasu, „zbraně ze sovětské éry mizí ze světa“, cituje nejmenovaného činitele CNN.

Gita Zbavitelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme