Urovnání rusko-japonského sporu o Kurily je v nedohlednu

Rozhovory mezi Japonskem a Ruskem o dalším osudu Kurilských ostrovů se ocitly ve slepé uličce. Ani dvouhodinové jednání ministrů zahraničí v Moskvě nezmírnilo napětí, které v posledních týdnech mezi oběma zeměmi vládne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři zahraničí Sejdži Maehara a Sergej Lavrov

ministři zahraničí Sejdži Maehara a Sergej Lavrov | Zdroj: ČTK

V Moskvě se dnes snažili sblížit pozice ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Sejdži Maehara. Podle tamní zpravodajky Českého rozhlasu Lenky Kabrhelové se jim to ale nepovedlo ani o píď.

„Obě země zarytě stojí na svých stanoviscích, dvouhodinové setkání se odehrálo přímo v mrazivé atmosféře a konec konců stejně tak i tisková konference. Oba top diplomaté přednesli své závěry s kamennými tvářemi, dalo by se říci, že chvílemi až veřejně tasili meče.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku schůzky informují zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová a východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov obvinil Japonsko z extrémních praktik a chování v posledních týdnech, Japonsko naopak zopakovalo, že trvá na svém nároku na tyto čtyři Kurilské ostrůvky.

Kvůli tomuto územním sporu mimochodem obě země dodnes nepodepsaly mírovou smlouvu, takže fakticky zůstávají od konce druhé světové války ve válečném stavu.

Na adresu Japonska dnes v Moskvě zazněly apely, aby nepodporovalo - jak Rusko tvrdí - „extrémní řešení“. Kromě toho šéf ruské diplomacie přišel i se dvěma návrhy na urovnání sporu.

„Za prvé mluvil o ekonomických pobídkách a investicích obecně, podpoře a rozvoji obchodních vztahů s Japonskem, to právě i na Kurilských ostrovech. Druhý návrh ze strany ministra Lavrova byl ten, že by obě země měly utvořit společnou historickou komisi, která by bádala nad tím, jak je to s nároky na sporné ostrůvky.“

„Hlavním poselstvím ministra Lavrova, alespoň jak to vidí ruská média i mnozí analytici, je neřešit problémy pod tlakem, a v zásadě šlo tak trochu o vzkaz Tokiu, že ostrou rétorikou Moskvu k ústupkům nikdo nedonutí,“ uvádí z ruské metropole naše zpravodajka.

Japonsko návrhy odmítlo

Šéf japonské diplomacie Maehara si ovšem v Moskvě nenechal nic líbit a na ostrá slova svého hostitele odpověděl podobným způsobem. Jak řekl, Severní území - jak Tokio jižní Kurily označuje - historicky patří Japonsku.

Maehara posléze odmítl i myšlenku vytvoření nové historické komise, podobná tu prý už byla a její jednání k ničemu nevedlo. Postavil se také proti návrhu Ruska přilákat na sporné ostrovy zahraniční investory z Číny, Jižní Koreje a potažmo i samotného Japonska s tím, že by se celá situace ještě více zkomplikovala.

Pozice Tokia je jasná a stejná už 65 let, tedy že jižní Kurily historicky patří Japonsku a jsou jeho nedílnou součástí. Někdejší Sovětský svaz je zabral na samém sklonku 2. světové války a odmítá je vrátit, přestože Tokio požaduje „jen“ čtyři nejjižnější ostrovy.

Spor se ale vyostřil v poslední době, jak známo, Kurily nedávno navštívil ruský prezident Dmitrij Medveděv a japonský premiér Naoto Kan to označil za neodpustitelnou urážku a od té doby slovní přestřelka neustává. Tokio samozřejmě chce uzavřít s Moskvou mírovou smlouvu, trvá ovšem na navrácení ostrovů.

"Zajímavé v této souvislosti bylo dnes sledovat diskusi na serverech japonských médií. Mnozí označují Rusko za okupanta, připomínají v této souvislosti historii Finska či Estonska. Objevil se však i názor, že prvním agresorem na Kurilech byli Japonci, kteří masakrovali původní obyvatele etnika Ainu," dodává východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme