Von der Leyenová rezignuje na post ministryně obrany, i pokud se do čela Evropské komise nedostane

Německá kandidátka do čela Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu rezignuje na post spolkové ministryně obrany. Podle jejího vyjádření mandát složí i v případě, že Evropský parlament nepodpoří její nominaci na šéfku Evropské komise.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová | Zdroj: Reuters

Von der Leyenová potřebuje v úterý získat nadpoloviční většinu hlasů v europarlamentu. Podporu jí zatím vyjádřili jenom poslanci Evropské lidové strany. Hlasovat pro ni naopak nebudou Zelení ani Evropská sjednocená levice. Podle agentury DPA ji nepodpoří ani část evropských socialistů.

Na nominaci von der Leyenové do čela Evropské komise se členské země shodly minulý týden potom, co státy visegrádské čtyřky spolu s Itálií zablokovaly nominaci sociálnědemokratického kandidáta Franse Timmermanse.

Dopis liberální frakci

Hned v prvních sto dnech svého působení v čele budoucí Evropské komise chce von der Leyenová navrhnout pravidla, která zajistí, že Evropa bude v roce 2050 prvním klimaticky neutrálním světadílem. Uvedla to v dopise určeném liberální frakci europarlamentu.

Dopis zmiňuje také plán snížit k roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 50 a ideálně až o 55 procent, rozšíření systému obchodování s emisními povolenkami a „clo z uhlíku“. Představuje také zavedení minimální mzdy ve všech zemích EU, snahu posílit digitalizaci evropského hospodářství či mechanismus na ochranu právního státu, který by prověřoval situaci ve všech zemích bloku.

‚Nezpůsobilá a nevhodná.‘ Německá SPD u evropských socialistů lobbuje proti volbě von der Leyenové

Číst článek

Von der Leyenová míní, že otázka vlády práva by měla být přímou součástí přístupu k penězům z unijního rozpočtu v příštím víceletém finančním rámci.

Podobný dopis dostali podle agentur DPA a Reuters také europoslanci ze socialistické frakce S&D. Dokumenty se příliš neliší, von der Leyenová v nich opakuje témata, která už minulý týden zmiňovala, když se v Bruselu přišla na jednání europoslaneckých frakcí představit osobně.

Úterní program

Pro německou nominantku bude úterý klíčové. Nejprve v 9.00 europoslance osloví s kandidátským projevem. Následovat mají podle mluvčího europarlamentu Jaume Ducha vystoupení lídrů všech politických frakcí v europarlamentu, od největší po nejmenší.

Von der Leyenová bude mít možnost jednou souhrnně reagovat, poté budou moci vystupovat ostatní europoslanci a čeká se, že před 12.30, kdy jednání skončí, kandidátka do čela komise ještě jednou debatu shrne.

Vlastní hlasování má začít v úterý v 18.00 a bude tajné. Mluvčí Evropského parlamentu očekává, že výsledek bude k dispozici mezi 19.30 a 20.00.

Julie Waldová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme