Pekarová Adamová po jednání v Bruselu: Von der Leyenová sdílí český pohled na podporu jádra a plynu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdílí český pohled na dočasné označení jádra a plynu za udržitelné energie. Po pondělním podvečerním jednání s šéfkou unijní exekutivy to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která bruselské sídlo komise navštívila spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se setkala s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se setkala s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem | Zdroj: Twitter Markéty Pekarové Adamové

Šéfové parlamentních komor se do Bruselu vypravili krátce před tím, než komise zveřejní konečnou podobu takzvané taxonomie, tedy klasifikace ekologicky udržitelných investic. Za ty mají být při splnění určitých podmínek označeny i peníze vložené do jaderných či plynových elektráren.

Úspěch pro jádro. Dosud se s ním nepočítalo, teď má 25 let, říká velvyslanec o plánu Evropské komise

Číst článek

„Shodli jsme se na tom, co považuje Česká republika dlouhodobě.... za důležité, a to jsou otázky stran jádra. Tam je teď ještě asi jediný problém k řešení, a to co s jaderným odpadem,“ řekla novinářům po setkání s von der Leyenovou předsedkyně sněmovny.

Zatímco samotnou podporu jaderných elektráren Česko na rozdíl od Rakouska či Lucemburska vítá, návrh omezit ji časově či podmínit fungováním hlubinných úložišť odpadu od roku 2050 se českým vládním politikům líbil méně. O detailech návrhu zatím komise nerozhodla.

Řeč byla i o plnění klimatických závazků Evropské unie či o přípravách českého předsednictví sedmadvacítky, které začne v červenci. Oba představitelé českého parlamentu pozvali německou političku na začátek předsednictví do Prahy.

Parlamentní lídři hovořili s von der Leyenovou rovněž o Zelené dohodě pro Evropu (tzv. Green Deal), která je zaměřená na ochranu klimatu a která bude také za českého předsednictví jednou z priorit komise. „Velmi ráda vidím podporu českého parlamentu pro naše priority Evropské unie,“ uvedla von der Leyenová na twitteru.

🇨🇿Today I met Presidents @Miloš Vystrčil and @Markéta Pekarová Adamová.

I'm very glad to see the support of the Czech Parliament for our EU priorities.

Looking forward to a good cooperation during the upcoming Czech Presidency of the Council of the EU.

18:48 – 31. 01. 2022

94 600

Debata o Ukrajině

Podle Vystrčila byla řeč i o zahraničněpolitických tématech, zejména napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Von der Leyenová ujistila české politiky, že Evropská unie stojí jednotně za Ukrajinou a připravuje tvrdé sankce pro případ ruské invaze.

Ministr Lavrov nevěří, že Západ ‚neposílí svou bezpečnost na úkor ostatních‘. Žádá závazné záruky

Číst článek

„Ty sankce, pokud by byly realizovány, by byly velmi tvrdé a věřím, že si to Rusko velmi dobře uvědomuje,“ řekl novinářům předseda Senátu.

Spolu se svou kolegyní dal von der Leyenové najevo, že nová česká politická reprezentace je připravena v zájmu celé Evropské unie méně myslet jen na úzké české zájmy. Napětí na východě Evropy nebo klimatické změny podle Vystrčila vyžadují, aby se Česko začalo stavět k Evropské unie otevřeněji.

„Pokud dneska chceme čelit těm obrovským výzvám, které má Evropa před sebou, ať je to Green Deal, ať jsou to bezpečnostní rizika nebo další věci, tak to můžeme zvládnout jenom jako Evropa jako celek,“ prohlásil Vystrčil, podle něhož by Česko mělo projevovat v Evropské unii více solidarity. Podle něj byla u von der Leyenové patrná důvěra vůči Česku před jeho předsednictvím.

Bližší kontakt s Bruselem

Pekarová Adamová podotkla, že nová vláda bude více v kontaktu s Bruselem a bude otevřena dialogu, což podle ní u předchozího kabinetu ne vždy platilo.

„Tím, že se nebudeme zabývat střetem zájmů, protože ten zkrátka v téhle vládě nikdo nemá, tak už tím je to docela dobrý posun,“ řekla v narážce na bývalého premiéra Andreje Babiše, jehož vláda s komisí dlouhodobě řešila spor o dotace pro firmy, které Babiš vložil do svěřenských fondů.

Po setkání s von der Leyenovou čekala šéfy českých parlamentních komor pracovní večeře s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou.

V Bruselu mají Pekarová Adamová a Vystrčil pracovní program i v příštích dvou dnech, kdy se setkají s dalšími představiteli komise, se zástupci Evropského parlamentu či s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme