Kandidátka na šéfku komise Leyenová se chce zbavit vlivného zákulisního tajemníka, uvedlo Politico

Ve snaze získat podporu europoslanců před úterním klíčovým hlasováním o jejím nástupu do čela Evropské komise naznačila německá kandidátka Ursula von der Leyenová, že ve funkci skončí vlivný generální tajemník EK a její krajan Martin Selmayr. Uvedl to obvykle dobře informovaný internetový portál Politico, podle kterého takový vývoj von der Leyenová naznačila v pondělí večer na jednání lidovecké frakce EPP, kam ona sama politicky patří.

Štrasburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Von der Leyenová podle serveru Selmayra při jednání s europoslanci z EPP přímo nejmenovala, uvedla jen, že podle jejího názoru může být v nejužším vedení příští Evropské komise jen jeden člověk z Německa | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Sám Selmayr svým spolupracovníkům řekl, že ze sídla komise může být pryč „do konce příštího týdne“, uvedl ranní emailový briefing serveru Politico, jehož autor se „šedou eminencí“ evropské komise hovořil v pondělí pozdě večer.

Von der Leyenová rezignuje na post ministryně obrany, i pokud se do čela Evropské komise nedostane

Číst článek

Německý právník byl v minulých letech klíčovým spolupracovníkem stávajícího šéfa komise Jeana-Clauda Junckera a v mnoha ohledech klíčovou osobou zákulisí bruselského politického života.

Způsob, jakým se na jaře 2018 dostal do funkce generálního tajemníka Evropské komise, byl přitom z nejrůznějších stran kritizován a řešila jej například také unijní ombudsmanka.

Jednání s europoslanci

Von der Leyenová podle serveru Selmayra při jednání s europoslanci z EPP přímo nejmenovala, uvedla jen, že podle jejího názoru může být v nejužším vedení příští Evropské komise jen jeden člověk z Německa. „A doufám, že to budu já,“ dodala.

Von der Leyenová ve snaze získat širší podporu, potřebnou ke zvolení v europarlamentu, se v pondělí v dopisech socialistům a liberálům zavázala podpořit řadu jejich konkrétních přání a témat. V úterý plénum europarlamentu osloví s kandidátským projevem, následovat bude rozprava europoslanců. Po řadě dalších jednání se bude o jejím nástupu do čela komise ve Štrasburku hlasovat v úterý večer od 18.00.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme