Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky povolila sňatky homosexuálů

Jedinou jihoamerickou zemí, kde mohou uzavřít sňatek osoby stejného pohlaví, je Argentina. K té se však brzy přidá Uruguay. Návrh příslušného zákona už schválily obě komory uruguayského parlamentu. První homosexuální páry by měly být oddány asi v polovině července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vítají schválení zákona, který umožní homosexuálním párům v Uruguayi sňatek | Foto: Reuters

Pro zákon zvedlo ruku 71 z 92 poslanců, podepsat ho musí ještě prezident José Mujica. V platnost by měl vstoupit do deseti dnů. První homosexuální páry by měly být oddány asi v polovině července.

Homosexálové, kteří jeho definitivní schválení v parlamentu sledovali, se radovali. Někteří z nich mávali duhovými vlajkami, jiní se objímali se svými protějšky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona, který povoluje sňatky homosexuálních párů v Uruguayi, mluvil na stanici ČRo Plus iberoamerikanista Josef Opatrný

O homosexuálním manželství se podle iberoamerikanisty Josefa Opatrného nediskutovalo tolik, jako o možné adopci dětí.

„Proti zákonu se razantně postavil montevidejský arcibiskup, který permanentně žádal opoziční pravicové poslance, protože většinová vláda je levý střed, aby hlasovali proti. Oni se ale vyslovovali buďto neutrálně nebo říkali, že by to církev neměla manipulovat. Dokonce vyzval těsně před schválením k velké manifestaci, která měla jako poslední instance ohrozit přijetí. Shromáždilo se tam ale asi třicet lidí,“ říká Opatrný.

Uruguay má v rámci Latinské Ameriky postavení jedné ze společensky nejliberálnějších zemí, loni například povolila potraty.

„Uruguay patří k ‚evropským zemím‘. Je to země, kde je dodneška velká skupina evropských migrantů a jejich dětí, kteří mají na řadu věcí odlišný názor než konzervativnější skupiny v Latinské Americe. Uruguay je také nejméně katolickou zemí v Latinské Americe vůbec. Ke katolickému náboženství se hlásí 35 procent populace. Více než 70 procent Uruguayců nechodí do kostela," vysvětluje Opatrný.

Sňatky osob stejného pohlaví umožňuje na celém světě 11 zemí.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme