USA a Británie stahují své lidi z Indie

Spojené státy vyzvaly své občany a diplomaty, aby opustili Indii. Stejné varování už vydala svým občanům i Velká Británie. Důvodem je rostoucí napětí a obava z možné války mezi Indií a Pákistánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

indičtí vojáci | Zdroj: ČTK

Jak z Washingtonu uvádí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, ministerstvo zahraničí apelovalo na více než 60 tisíc Američanů žijících v Indii, aby opustilo oblast kvůli zhoršující se situaci na hranici mezi Indií a Pákistánem. Americká vláda zároveň doporučila řadovým zaměstnancům své ambasády a konzulátů v Indii a jejich rodinným příslušníkům, aby se vrátili domů. Washington už dříve omezil počet personálu na svém velvyslanectví v Pákistánu.

Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, který je v oblasti jižní Asie, se dnes sejde s indickým ministrem obrany. Do Indie příští týden odcestuje i šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Svojí misí chce snížit nebezpečí konfliktu mezi oběma jadernými mocnostmi. Americký prezident George Bush varuje Indii a Pákistán před válečným konfliktem, který navíc ohrozí americký boj proti teroristické organizaci Al-Káida.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o výzvě Američanům

K opuštění Indie vyzvala své občany a také diplomaty i Velká Británie. Se stahováním svých představitelů z Pákistánu už Londýn začal. Ministr zahraničí Jack Straw prohlásil, že situace mezi oběma zeměmi je nebezpečná, válka ale není nevyhnutelná.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme