USA a EU dohadují umístění vězňů z Guantánama

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na podmínkách pomoci s umístěním svých vězňů ze základny Guantánamo. Přijaly společné prohlášení, ve kterém USA souhlasí dělit se s EU o veškeré informace o propuštěných vězních, které mohou na svém území členské státy evropské sedmadvacítky přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US Department of Defense

Společné americko-evropské prohlášení o aspektech uzavření guantánamské věznice na Kubě mluví o slibu Washington dělit se s Evropou o informace. Washington má přijímajícímu členskému státu EU poskytnout veškeré dostupné údaje o bývalém vězni.

Už na počátku června si ministři vnitra sedmadvacítky dohodli mechanismus sdílení informací o takových lidech, kteří se budou pohybovat uvnitř Schengenského prostoru. Každá unijní země může o přijetí bývalého vězně z Guantánama rozhodnout samostatně na základě žádosti ze Spojených států.

Ve společném prohlášení se ale zdůrazňuje, že prvotní zodpovědnost za uzavření věznice na americké vojenské základně, ležící na ostrově Kuba, a také nalezení místa pobytu pro její propuštěné chovance leží na USA.

Přečtěte si také:
USA a EU se shodly na podmínkách předávání vězňů z Guantánama
V New Yorku stanul před soudem první vězeň z Guantánama
Obama neočekává vyřešení Guantánama v příštích měsících
Evropská unie se dohodla na výměně informací o vězních z Guantánama
Ministři vnitra EU se dohodli na postupu při přijímání vězňů z Guantánama

Pavel Novák, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme