USA a EU vyzvaly Kubu k propuštění Čechů - na Kubu se chystají poslanci

Kubánským úřadům pomalu končí 72-hodinová lhůta na obvinění nebo propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z havanského vězení. Poslanec za Unii svobody Ivan Pilip a bývalý studentský vůdce Jan Bubeník nadále zůstávají v havanském vězení Villa Maresta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké ministerstvo zahraničí a předsedkyně Evropského parlametu Nicole Fontainová vyzvaly Kubu k jejich okamžitému propuštění. Podle Spojených států jsou oba Češi zadržováni na základě vykonstruovaných důvodů, což Washington považuje za hanebné. Jejich jediným prohřeškem je totiž zřejmě setkání s kubánskými aktivisty, kteří usilují o změnu tamějšího totalitního režimu. Pozorovatelé tvrdí, že zadržení a věznění obou Čechů je zastrašovací manévr vůči naší zemi, která kritizuje nedodržování lidských práv na Kubě. Ivan Pilip a Jan Bubeník se dostali do rukou kubánské policie minulý pátek. Do dnešního poledne jim mohou tamější úřady předat oficiální obvinění. Pokud se tak nestane, měli by být propuštěni.

Předsedkyně Evropského parlamentu Nicol Fontainová intervenovala ve prospěch zadržených Čechů na Kubě. Kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi zaslala protestní dopis. V něm ho vyzývá, aby Kuba okamžitě propustila Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na svobodu. Obvinění vznesená vůči Pilipovi a Bubeníkovi, kteří jsou v Česku politicky aktivní, dokazují, že Kuba nerespektuje základní lidská práva a mezinárodní úmluvy, které zajišťují svobodu projevu a spolčování. Dále uvádí, že je nemyslitelné, aby kubánské úřady omezovaly pohyb cizinců na svém území a zakazovaly jim kontakt s místními obyvateli. Izolace obou mužů, aniž se mohli spojit se svou ambasádou, je zásahem do základních práv člověka. Informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Čeští církevní představitelé apelují na kubánskou církev i Vatikán, aby přispěly k propuštení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z kubánského vězení. Na Vatikán se s žádostí o pomoc už včera obrátil předseda české biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí českých biskupů Daniel Hermann, kardinál Miloslav Vlk apeluje na havanského arcibiskupa.

Podle manželky Ivana Pilipa - Lucie - musejí být oba Češi propuštěni, protože jsou naprosto nevinní. Lucie Pilipová se spolu s bratrem Jana Bubeníka chystá v nejbližší době na Kubu odjet.

Poslanecká sněmovna vyšle na Kubu šestičlennou delegaci, která by v Havaně měla jednat o osudu zadržovaných českých občanů, unionistického poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce z roku 1989 Jana Bubeníka. Rozhodnutí vyslat delegaci na Kubu dnes přijal sněmovní organizační výbor. Sněmovní delegaci budou tvořit místopředsedkyně dolní komory Petra Buzková (ČSSD) a zástupci všech pěti poslaneckých klubů. Podle Buzkové není termín odletu poslanců zatím známý, protože záleží na tom, kdy jim Kuba poskytne víza. Termín udělení víz však kubánský chargé d'affaires v České republice David Paulovich zatím neví. Připomněl, že poslanci musí počkat na pozvání kubánského parlamentu. Podle Pauloviche nejde o obyčejnou skupinu turistů, ale o oficiální delegaci, která se musí řídit určitými pravidly. Vedoucí delegace Poslanecké sněmovny Petra Buzková věří, že Kuba víza udělí. V opačném případě by to podle ní byl politický signál a česká strana by musela o postupu Kubánců informovat mezinárodní veřejnost.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme