USA a Evropa společně proti íránskému vývoji jaderných zbraní

Spojené státy a jejich evropští spojenci mají na dosah dohodu o společné postupu k Íránu. Hlavním společným cílem je přimět Teherán, aby zastavil vývoj zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

Podle amerického tisku oznámí dosažení o společném postupu šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová už dnes. Vývoj sleduje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina.

Americká ministryně zahraničí Riceová při návštěvě Mexico City uvedla, že Spojené státy jsou velmi blízko tomu, aby se přidaly k Evropě a nabídly Íránu výhodné podmínky, jen aby přestal pracovat na získání jaderné zbraně.

Dosavadní evropské jednání s Íránem vedou Francie, Británie a Německo. Podle CNN může americko-evropská dohoda obsahovat podmínku, aby se Írán podrobil monitorovacímu programu.

Spojené státy by výměnou za to přestaly blokovat rozhovory o vstupu Íránu do Světové obchodní organizace. Pokud Írán nebude souhlasit s nabídkami, Evropané a Američané přenesou problém do Rady bezpečnosti OSN.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme