USA a Francie ostře odsoudily útoky na své ambasády v Sýrii

Sýrie čelí stále silnější mezinárodní kritice kvůli krvavým zásahům proti opozičním demonstrantům. Teď má syrský režim další problém - provládní aktivisté napadli v Damašku diplomatické budovy Francie a Spojených států. Americká ochranka použila proti demonstrantům slzný plyn, francouzská je rozháněla dokonce výstražnou střelbou. Podle dostupných informací byli zraněni tri lidé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova amerického velvyslanectví v Sárii

Budova amerického velvyslanectví v Sárii | Zdroj: Reuters

Spojené státy i Francie ostře odsoudily včerejší napadení svých diplomatických misí v Sýrii. Podle nich to odporuje všem mezinárodním regulím týkajícím se činnosti diplomatů. Obě země syrské vládě vytýkají, že umožnila napadení ambasád tím, že vojáci i bezpečnost tomu nečinně přihlíželi.

Podle Washingtonu a Paříže režim syrského prezidenta Bašára Asada umožnil napadení diplomatických misí, aby odvedl pozornost od jeho represí vůči oponentům. V Sýrii se už řadu týdnů střetávají odpůrci prezidenta Asada s bezpečnostními silami. Násilí je v Sýrii téměř na denním pořádku, podle odhadů zahynulo nejméně 1400 civilistů a asi 350 příslušníků policie a armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Sýrii přiblížil v Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Několik hodin po napadení ambasád Spojených států a Francie v Damašku reagovala na událost americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Řekla, že prezident Bašár Asad ‘ztratil legitimitu‘.

„Jestliže se někdo, včetně prezidenta Asada, domnívá, že USA tajně doufají, že syrský režim vybředne ze současného chaosu, aby pokračoval ve své brutalitě a represích, a že se obávají Asadova svržení, pak se mýlí,“ prohlásila americká minsitryně zahraničí Hillary Clintonová.

„Prezident Asad není nepostradatelný a my jsme absolutně nic neinvestovali do toho, aby zůstal u moci. My chceme vidět, že se plní vůle syrského lidu a dochází k přechodu k demokracii,“ dodala.

Chytře formulovaný projev

Syrský režim prohlášení šéfky americké diplomacie ostře odsoudil. Podle Damašku šlo o provokaci. Podle zpravodajky BBC formulovala Hillary Clintonová svůj projev chytře. Naznačila, že USA by stály o demokratickou změnu v Sýrii, zároveň ale zdůraznila, že to musí vyplynout z vůle syrského lidu.

Také česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi označila projev za velmi rozumný. „Sledovala jsem ho a bylo to velmi rozumné,“ řekla v Ozvěnách dne.

Slova Clintonové o ztrátě legitimity jsou podle Filipi reakcí na včerejší událost, která nebyla úplně jednoduchá. „Náš úřad je hned vedle a tak jsme měli možnost to vidět. Nebylo to početně masivní, nicméně to byli zkušení demonstranti, kteří vylezli až nahoru a vyměnili americký prapor za syrský a po stěnách psali o americkém velvyslanci, že je pes, což je neoblíbené zvíře v této části světa,“ přiblížila velvyslankyně.

Jak v Ranním Radiožurnálu připomněl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, útoky právě na ambasády USA a Francie nebyly náhodné. Velvyslanci obou zemí minulý týden bez vědomí damašských úřadů navštívili opoziční aktivisty ve městě Hamá a strávili tam noc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi

Proti tomu se vyhrazoval oficiální cestou Damašek, podle kterého tím porušili vídeňskou konvenci o diplomatických stycích. Navíc i americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford se už několikrát vyjádřil kriticky na adresu syrské vlády, což také vedlo k diplomatickým přestřelkám.

Podle české velvyslankyně navíc návštěva velvyslanců ve městě Hamá posílila prorežimní tábor. „Protože na tento druh vměšování ze zahraničí jsou oni velmi citliví,“ uvedla.

Martina Hanáčková, Břetislav Tureček, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme