USA a Írán opět soupeří, kdo vyzbrojí libanonskou armádu

Mezi Spojenými státy a Íránem znovu začal závod o to, kdo bude vyzbrojovat libanonskou armádu a posílí tak svůj vliv v této arabské zemi. Kontroverze se objevila po ozbrojeném střetu mezi Libanonem a Izraelem z minulého týdne. Několik členů americké Sněmovny reprezentantů kvůli němu zablokovalo vojenskou pomoc Bejrútu ve výši 100 miliónů dolarů. Teherán okamžitě zareagoval slibem, že libanonské armádě tento výpadek nahradí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mešita v pozadí billboardu

Mešita v pozadí billboardu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Při konfliktu před týdnem zahynuli čtyři Libanonci a jeden izraelský důstojník. Potyčku vyvolala libanonská armáda. Pro odpůrce americké vojenské pomoci Bejrútu to byl další důkaz, že americké zbraně se mohou obrátit proti zájmům Spojených států.

Američané vydaly na vyzbrojení libanonské armády od roku 2006 skoro tři čtvrtě miliardy dolarů. Cílem je posílit vládní jednotky, které co do výzbroje i organizace převyšuje Íránem podporované hnutí Hizballáh. Washington se také obává, že pokud by podporu bejrútské vlády ukončil, vakuum by rychle vyplnil právě Teherán.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme