Jsme v regulérní válce s USA, prohlásil prezident Rúhání. Íránce vyzval, aby drželi spolu

Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Způsob válčení se změnil - války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl v sobotu Rúhání v Teheránu.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters

„A právě takovou válku dnes proti nám vedou USA a jejich spojenci,“ citovala prezidenta agentura DPA.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Rúhání vyzval všechny politické frakce v Íránu, aby na tomto „bitevním poli“ držely spolu, a ukázaly tak Američanům, že íránský lid nekapituluje a je připraven za svou nezávislost zaplatit.

Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize. Národní měna ztratila téměř 60 procent své hodnoty, inflace v zemi se prohlubuje den za dnem.

Odpovědnost za krizi je z různých stran připisována Rúhánímu a jeho vládě. Sám prezident ale kritiku odmítá a vinu dává protiíránské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Na jedné straně USA denně vyvíjejí tlak na náš národ, na straně druhé nám každé dva týdny posílají poselství a chtějí s námi jednat,“ řekl Rúhání. Problémy ale podle něj nebude možné řešit, dokud bude na Íránce vyvíjen tak silný hospodářský tlak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme