Jsme v regulérní válce s USA, prohlásil prezident Rúhání. Íránce vyzval, aby drželi spolu

Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Způsob válčení se změnil - války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl v sobotu Rúhání v Teheránu.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání ve své první reakci po smrti Sulejmáního označil americký útok za „zbabělý čin“ a slíbil odplatu. | Zdroj: Reuters

„A právě takovou válku dnes proti nám vedou USA a jejich spojenci,“ citovala prezidenta agentura DPA.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Rúhání vyzval všechny politické frakce v Íránu, aby na tomto „bitevním poli“ držely spolu, a ukázaly tak Američanům, že íránský lid nekapituluje a je připraven za svou nezávislost zaplatit.

Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize. Národní měna ztratila téměř 60 procent své hodnoty, inflace v zemi se prohlubuje den za dnem.

Odpovědnost za krizi je z různých stran připisována Rúhánímu a jeho vládě. Sám prezident ale kritiku odmítá a vinu dává protiíránské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Na jedné straně USA denně vyvíjejí tlak na náš národ, na straně druhé nám každé dva týdny posílají poselství a chtějí s námi jednat,“ řekl Rúhání. Problémy ale podle něj nebude možné řešit, dokud bude na Íránce vyvíjen tak silný hospodářský tlak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme