USA a Japonsko zahájily největší společné manévry v historii

Spojené státy a Japonsko zahájily největší společné manévry v historii. Podle Tokia a Washingtonu jde o vyjádření jednoty i připravenosti na další možné provokace režimu Kim Čong-ila. Cvičení, kterého se účastní na 44 tisíc vojáků, navíc začíná pouhé dva dny poté, co skončily manévry jihokorejské a americké armády ve Žlutém moři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní manévry USA a Jižní Koreje mají odstrašit režim Kim Čong-ila.

Námořní manévry USA a Jižní Koreje mají odstrašit režim Kim Čong-ila. | Foto: AFP

Cvičení nazvaného Ostrý meč se účastní na 34 tisíc japonských a deset tisíc amerických vojáků, zapojí se do něho také šedesát plavidel a 400 letadel. Největší ukázka vojenské síly obou zemí, která má symbolizovat i padesátileté spojenectví Washingtonu a Tokia, je zaměřena na protiraketovou a protivzdušnou obranu, ochranu vojenských základen i leteckou podporu.

Manévrů, které potrvají do 10. prosince, se poprvé jako pozorovatelé účastní i Jihokorejci, což experti označují za výraz solidarity mezi Tokiem a Soulem. Na druhé straně režim Kim Čong-ila posílil na hranici s Jižní Koreou své raketové jednotky, Soul však svého severního souseda před dalšími ozbrojenými provokacemi varuje s tím, že v takovém případě odpoví bombardováním KLDR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o druhé Rádia Česko manévry okomentoval zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

Jižní Korea navíc plánuje další námořní cvičení, možná ještě v prosinci. Zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák se ale nedomnívá, že všechny zmíněné manévry budou pro severokorejský režim dostatečně odstrašující.

„Na druhou stranu bylo asi zapotřebí dát najevo tu sílu, udělat demonstraci síly. Pomíjím teď fakt, že toto americko-japonské cvičení bylo dopředu naplánováno, to opravdu nemá tak úzkou souvislost s tím, co se dělo minulý týden ve vodách přilehlých ke Korejskému poloostrovu.“

„Ale na druhou stranu to, že se to cvičení koná, samozřejmě musíme vnímat v nějakém kontextu, musíme předtím vidět ty americko-jihokorejské manévry, musíme vidět tu opakovanou ostrou střelbu, cvičnou střelbu jihokorejského námořnictva, která odstartuje příští pondělí a která by zase mohla znamenat, že si Severní Korea vezme záminku pro další incident,“ poznamenal Slezák na Rádiu Česko.

Podle něj je z odposlechů jasné, že se Severní Korea na nové útoky chystá. Jejich cílem je donutit svět k návratu k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu, z nichž dříve KLDR sama odešla, a také si vedení země chce pojistit předání moci v Severní Koreji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš mluví v Odpoledním Radiožurnálu o aktuální situaci na Korejském poloostrově.mp3

Načasování vojenského cvičení je podle východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše téměř symbolické, přestože bylo dopředu plánováno. Především Severní Koreji, která stupňuje napětí nejen na samotném Korejském poloostrově, ale v celé východní Asii, je vzkazem, aby ukončila ozbrojené provokace.

Podle informací Soulu už na jihokorejskou metropoli a její okolí míří na 5200 raketometů, které jsou spolu s raketonosnými děly přímou hrozbou pro zhruba 25 milionů obyvatel.

Hlavní spojenec KLDR, jímž je Čína, v této souvislosti varuje před dalším harašením zbraněmi, má ovšem na mysli především vojenská cvičení USA a jejích spojenců a chce mimořádná jednání zúčastněných stran. Soul, Tokio a Washington je však zatím odmítají.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme