USA a Kuba se dohodly na dalším jednání o obnovení diplomatických vztahů

Kubánští a američtí diplomaté se nedohodli na otevření amerických ambasád na Kubě. Jednání ale budou dál pokračovat. Rozhovory v Havaně byly nejdůležitějším setkáním za poslední desítky let. Spojené státy přerušily s Kubou kontakty v roce 1961, dva roky po nastolení komunistického režimu. V prosinci se ale prezidenti Barack Obama a Raul Castro dohodli na normalizaci poměrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama | Foto: European Commission Audiovisual service

„Obrátit list po desetiletích nepřátelství není záležitostí jednoho jednání,“ upozornila po setkání v Havaně vrchní americká diplomatka pro Latinskou Ameriku Roberta Jacobsonová, podle které budou plnému obnovení diplomatických vztahů předcházet další technické i politické rozhovory.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí je první takto vysoce postavenou washingtonskou diplomatkou, která Kubu navštívila za posledních téměř 40 let.

Spojené státy chtějí vybudovat v Havaně plnocennou ambasádu a žádají Kubu o zrušení cestovních restrikcí pro diplomaty.

Havana žádá zrušení amerického embarga a vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme