USA a Rusko odmítají spekulace o "výměně protiraketového štítu za íránské jádro"

Nenabízím Rusku žádný obchod, tvrdí prezident USA Barack Obama. Americký prezident měl totiž podle informací ve světovém tisku v tajném dopise nabídnout Rusku dohodu: Američané zruší plány na stavby radaru v Česku a protiraketové základny v Polsku, když Rusko pomůže přimět Írán k ukončení jeho jaderného programu. Prezidenti Spojených států a Ruska to ale popírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Zdroj: ČTK

Dopis amerického prezidenta jeho ruskému kolegovi Dmitriji Medveděvovi byl dlouhý a věnoval se od šíření jaderných zbraní po společné bezpečnostní problémy, týkající se například hranic s Afghánistánem. Píše se v něm, že pokud Írán přestane zbraně vyvíjet, tak se sníží tlak a potřeba budovat protiraketovou obranu. To ale podle prezidenta USA neznamená, že by Američané nectili své závazky vůči Česku, Polsku a dalším svým spojencům.

Český premiér Mirek Topolánek v reakci na spekulace o americko-ruském dohadování řekl, že počká na Obamovo oficiální vyjádření. To bychom mohli uslyšet při jeho návštěvě Česka začátkem příštího měsíce. Naše republika už se Spojenými státy podepsala příslušné smlouvy o radaru.

Polsko zatím analyzuje informace amerického a ruského tisku, že Barack Obama vyměnil projekt protiraketového štítu za podporu Ruska při kontrole íránského jaderného programu. Některé polské politiky tento údajný obrat v americké politice silně znepokojil.

Šéf největší opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński doufá, že Spojené státy dodrží pravidlo, podle kterého jsou spojenci důležitější než ostatní země. Jinými slovy, že neustoupí od projektu protiraketové obrany, který s Polskem podepsala administrativa předchozího prezidenta Georgie Bushe. Jaroslav Kaczyński i jeho bratr - prezident Lech Kaczyński - patří k zastáncům protiraketového štítu.

K tématu si přečtěte také:
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
Schwarzenberg: Nová americká vláda od myšlenky protiraketového deštníku neupustí
Senátoři schválili smlouvy o radarové základně na našem území
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku

Martin Dorazín, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme