USA a Rusko podepíší smlouvu o civilní jaderné spolupráci

Ministři zahraničí Condoleezza Riceová a Sergej Lavrov dnes ve Washingtonu podepíší smlouvu o civilní jaderné spolupráci a deklaraci k budoucnosti jaderných zbraní. Jednání šéfů diplomacií USA a Ruska navazuje na setkání prezidentů Bushe a Putina v Kennebunkportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Alexandr Pícha

Ministryně Riceová a její ruský protějšek Lavrov vydají společné stanovisko k jaderným zbraním poté, co vyprší smlouva START I o omezení strategických útočných zbraní. Obě země také podpoří mírové jaderné programy zemí, které se zavážou, že nebudou vyvíjet atomové zbraně.

Ani po schůzce prezidentů Bushe a Putina ale není jasné, zda Rusko podpoří tvrdší sankce proti íránskému jadernému zbrojení. Prezident Bush pouze vyslovil naději, že Moskva vyšle Íráncům jasný signál. Otazník také visí nad společným postojem k protiraketové obraně, protože Bush i přes Putinovy protinávrhy potvrdil, že systém je nutné zakotvit v Česku a Polsku.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme