USA a Rusko se možná v Kodani dohodnou o jaderném odzbrojování

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se možná v Kodani rámcově dohodnou o omezení jaderného arzenálu Spojených států a Ruska. S odkazem na americké diplomaty to uvádí BBC. Oba prezidenti se v Kodani účastní summitu OSN o klimatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Barack Obama

Dmitrij Medveděv a Barack Obama | Foto: Bílý dům, Pete Souza

Nová americko-ruská dohoda o omezení jaderných zbraní by měla nahradit smlouvu START 1, jejíž platnost vypršela 5. prosince.

Smlouvu o snížení a omezení strategických útočných zbraní START 1 podepsaly v roce 1991 Spojené státy a Sovětský svaz. Mnozí tento dokument označují za konec závodů ve zbrojení. Dohoda určila výrazně snížené limity pro mezikontinentální balistické střely a k nim náležející odpalovací zařízení a bojové hlavice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií mluvil na Rádiu Česko o dohodě o jaderném odzbrojení.

Tehdejší prezidenti Spojených států a Sovětského svazu, George Bush starší a Michail Gorbačov, dokument podepsali 31. července 1991.

"Velký význam tehdejší smlouvy byl v tom, že byl redukován ohromný jaderný arzenál obou zemí a pomohlo to řízenému procesu odzbrojení. Jaderný materiál se tak nedostal do dalších zemí," říká Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Nová smlouva je nutná

"O tom, že je potřeba uzavřít novou dohodu, se ví již léta dopředu, jelikož platnost té původní byla časově omezena. Čekalo se na novou americkou administrativu. Barack Obama nastavil nový tón svým pražským projevem, kde dokonce mluvil o zbavení světa jaderných zbraní," pokračuje Jiří Schneider.

Základy nové smlouvy už byly dohodnuty. Obama a Medveděv v červenci řekli, že obě strany chtějí snížit svůj arzenál na 1500 až 1650 hlavic, a na 500 až 1000 nosičů. Tedy zhruba o třetinu současného počtu.

Obě strany už také prohlásily, že chtějí i nadále zachovat ,ducha' předchozí dohody START 1. Není ovšem úplně zřejmé, co to vlastně znamená.

"Jako u každého jednání je ten největší problém v detailech. Původní smlouva byla velmi detailní a tak je zde mnoho možných zádrhelů," vysvětluje odborník z Pražského institutu bezpečnostních studií a dodává:

"Velkým zádrhelem může být oblast ověřování dodržování smlouvy. Původní smlouva měla velmi propracovaný ověřovací mechanismus, například kontrolní komise. Rusko dnes říká, že je jiná doba a že by si měly státy více věřit."

Smlouva zatím v nedohlednu

Tento týden se objevily zprávy, že Obama a Medveděv možná novou smlouvu podepíší už teď v Kodani, to ale obě strany popřely.

"Nejsem si jist, zda v Kodani dojde k některé průlomové dohodě. Obama zde tráví mnohem víc času s čínskou delegací," pokračuje Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií.

"Možné je ale všechno. Již jsem i zaregistroval spekulaci o tom, že by se cestou z Kodaně mohli oba prezidenti společně někde zastavit a věci řešit."

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme