USA a Rusko se snaží vyhnout střetu letounů nad Sýrií. Společné útoky neplánují

Spojené státy a Rusko se v Sýrii snaží předejít vzájemnému střetu. Moskva a Washington proto jednají o tom, jak se vyhnout kolizi stíhaček a bombardérů, které útočí na radikální islamisty. Horko je ale také na sousedním, iráckém nebi, kde na hnutí Islámský stát útočí Američany vedená koalice. Přes irácké území však letěly i ruské střely vypálené na islamisty z Kaspického moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko za posledních 24 hodin podniklo přes 50 náletů na pozice islamistů. V náletech pokračuje i koalice vedená Spojenými státy | Zdroj: Reuters

V uplynulých dnech došlo k několika incidentům, kdy například ruská letadla dvakrát narušila vzdušný prostor Turecka nebo se k sobě nad Sýrií nebezpečně přiblížila ruská a americká letadla. Proto se Rusové s Američany dohadují, jak kolizím předcházet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koalice vedená Spojenými státy i Rusko pokračují v náletech nad Sýrií. Snaží se vyhnout kolizi letounů

Podle Pentagonu tak letadla USA ve chvíli, kdy by se k nim ruské stroje přiblížily na vzdálenost menší než 20 mil, tedy 32,2 kilometru, mají zrušit své operace.

V souvislosti s leteckými útoky koalice a Ruska se v médiích také spekulovalo o tom, že britští piloti měli údajně dostat rozkaz, aby v případě ohrožení sestřelili ruské letouny. Dokonce se tím zabývaly úřady a diplomaté obou zemí.

Ruské ministerstvo obrany si kvůli takovým zprávám v médiích vyžádalo vysvětlení vojenského atašé Spojeného království v Moskvě. Stejný dotaz pak na britské ministerstvo obrany vznesla i ruská ambasáda v Londýně.

Přímo ministerstvo obrany Spojeného království pak na svém blogu tvrzení označilo za nepravdivá.

Nálety koalice i Ruska pokračují

Rusko za posledních 24 hodin podniklo přes 50 náletů na pozice islamistů v Sýrii. Denně v průměru provede kolem 60 vzdušných úderů a i díky nim Asadovy pozemní jednotky spolu s bojovníky Hizbaláhu a Íránci postupují na řadě míst. Další nálety na Islámský stát podniká ale i mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.

Ministři zahraničí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému přerušení ruských útoků v Sýrii, které míří na jiné cíle, než je hnutí Islámský stát a organizace označené ze strany OSN za teroristické.

Rusové opravdu bombardují další opoziční skupiny. Problém tkví v tom, že některé nebyly za teroristické oficiálně označené, přestože jde v drtivé většině o džihádistické, radikální skupiny, které nadále podporují Saúdská Arábie, Katar či Turecko.

Umírněná opozice neexistuje

V této souvislosti se hodně mluví o skupině Ahrár al Šám, která nyní sází na umírněnější rétoriku, aby byla v budoucnu případně zahrnuta do mírových vyjednávání.

Jeden ze zakladatelů a velitelů skupiny Abú Chálid al-Súrí měl kontakty na Zavahrího, šéfa Al-Káidy, a bojoval v Afghánistánu proti Spojeným státům. Vloni byl sice zabit, ale v této skupině působil. Stále existuje také velmi radikální křídlo.

Umírněná opozice, která by mohla čelit Islámskému státu jako síla, v Sýrii dnes vlastně neexistuje. Skutečnou sílu bojující proti islamistům, respektive přímo proti hnutí Islámský stát, představují jen kurdské milice.

Sýrie | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme