USA a Rusko sníží počty jaderných zbraní

Moskva a Washington se dohodly - ještě v květnu podepíší dohodu o snížení jaderných zbraní. Odpoledne to oznámil americký prezident Georg W. Bush. Množství bojových hlavic se podle smlouvy sníží na 1700 až 2200 z nynějších 6000 až 7000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Bush podepíše dohodu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném summitu 24. května v Rusku. Podle Bushe tak odstartují novou éru vztahů mezi oběma mocnostmi.

"Těším se do Moskvy na podpis této smluvy. Dospěli jsme k ní díky tomu, že jsme na tom hodně pracovali a také díky vzájemné důvěře, kterou k sobě s prezidentem Putinem máme. Je to dobrá zpráva pro americký lid, která přinese světu mír a jednou provždy ukončí studenou válku," uvedl americký prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush o dohodě s Ruskem

Podle moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána je s dohodou o jaderném arzenálu spokojena také ruská strana. Bez zainteresovanosti americké administrativy a pozornosti prezidenta Bushe by bylo těžké dosáhnout dohody, konstatoval Vladimir Putin v Kremlu poté, co mu ministr zahraničí Igor Ivanov oznámil kladný výsledek moskevských konzultací expertů. Dnes tak bylo podle ruského prezidenta dosaženo dohody o textu jednoho ze základních dokumentů blížícího se rusko-amerického summitu. Jsme spokojeni se společnou prací, uvedl Putin a dodal, že v úterý šéfové diplomací obou zemí v Reykjavíku s konečnou platností odsouhlasí i texty dalších dokumentů připravovaných k návštěvě prezidenta Bushe v Rusku.

Petr Voldán, Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme