USA: Aerolinky přiznaly nezákonné nakládání s údaji o cestujících

Ve Spojených státech se začínají naplňovat obavy z toho, že v rámci boje proti terorismu bude nezákonně nakládáno s osobními daty nevinných občanů. Jak dnes napsal deník New York Times, jedna z leteckých společností přiznala, že poskytla firmě najaté americkým ministerstvem obrany údaje o více než jednom milionu cestujících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan | Foto: Milan Kopp

Letecká společnost Jet Blue Airways neváhala předat soukromé firmě spolupracující v boji proti terorismu s Pentagonem údaje o nejméně milionu svých cestujících. Tato data mohla Pentagon navést na jejich státní registrační čísla, finanční poměry a zaměstnání. Aerolinky to udělaly ve víře, že k honu na teroristy přispějí vydáním jmen, mezi kterými mohou být také velmi rizikoví pasažéři. 150 postižených už podalo stížnost.

Letecká společnost se nyní pasažérům omlouvá, osobní data prý měla sloužit k ověření projektu ministerstva obrany. Skupiny zabývající se ochranou práv občanů to považují za nejkřiklavější porušení práv na ochranu soukromí v posledních letech a poukazují na to, že právo na ochranu osobních údajů se stává stále častěji obětí zápasu státu s terorem. Deník Washington Post nedávno napsal, že podrobné údaje o každém cestujícím po Spojených státech budou před každým letem doplněny barevným kódem, podle toho jaké riziko osoba představuje.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme