‚Šlo o tragický omyl.‘ Americká armáda nepotrestá své příslušníky za útok na civilisty v Kábulu

Americká armáda nepotrestá své příslušníky za útok dronu, během kterého v Kábulu na konci srpna zemřelo deset civilistů. Revizní posudek potvrdil závěry listopadové zprávy generálporučíka Samiho Saida, že se jednalo o tragický omyl, ze které nelze vyvodit osobní zodpovědnost vojáků, uvedla agentura Reuters. Zprávy ale poukázaly na některé nedostatky, které vedly k chybnému rozhodnutí zaútočit na automobil civilistů.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci hlídají letiště Hamída Karzáího v Kábulu

Americké letectvo 29. srpna zaútočilo na automobil, o kterém se domnívalo, že by mohlo představovat hrozbu pro americké jednotky (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Víme, že někomu se toto rozhodnutí nebude líbit, ale nejedná se o závěr, který vydáváme, aniž bychom ho pečlivě zvážili,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

V Afghánistánu mám tři další děti. Bojím se o ně, říká žena, kterou evakuovala česká armáda

Číst článek

Americké letectvo 29. srpna zaútočilo na automobil, o kterém se domnívalo, že by mohl představovat hrozbu pro americké jednotky na kábulském letišti. Americká armáda se obávala teroristického útoku a auto vyhodila do vzduchu. Později se ale ukázalo, že v něm byl dlouholetý spolupracovník amerických nevládních organizací a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí.

Revizní zpráva, kterou vypracovali generálové Frank McKenzie a Richard Clarke, potvrzuje závěry prvního posudku od generála Saida, který nechal ministr obrany Lloyd Austin přezkoumat.

Armádní špičky se domnívají, že útok byl tragickým omylem. Pro vedení ministerstva obrany generálové vypracovali několik doporučení, která by měla v budoucnosti snížit pravděpodobnost podobného omylu.

USA, Evropská unie a dalších 20 států obvinily Tálibán z poprav bývalých členů bezpečnostních složek

Číst článek

Zpráva generálů McKenzieho a Clarka poukazuje na selhání v komunikaci, špatnou interpretaci údajů a chyby v postupu, které vedly k označení automobilu za hrozbu a zahájení útoku na něj. Jistou roli ale hrálo i to, že několik dní před tím při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Austin se za něj omluvil. Americké ministerstvo obrany podle agentury AP jedná o vyplacení odškodného příbuzným a o jejich možném přesídlení mimo Afghánistán. Žádnou dohodu ale Pentagon v tomto smyslu ještě neuzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme