Tálibán požádal USA o uvolnění rezerv afghánské centrální banky ve výši 9,4 miliard dolarů

Delegace radikálního hnutí Tálibán v sobotu požádala Spojené státy o uvolnění rezerv afghánské centrální banky, které byly zablokovány za politických nepokojů v Afghánistánu letos v srpnu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánského ministra zahraničí.

Washington (Aktualizováno: 16:21 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Tálibánu v Kábulu | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Vysocí představitelé USA a Tálibánu se v sobotu sešli v katarském Dauhá, rozhovory mají pokračovat i v neděli. Jedná se o první osobní setkání mezi zástupci obou stran od srpnového návratu Tálibánu k moci v Afghánistánu. Mluvčí americké diplomacie zdůraznil, že schůzka neznamená americké uznání nového afghánského režimu.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) činila hrubá výše rezerv afghánské centrální banky na konci letošního dubna asi 9,4 miliardy dolarů (207 miliard korun).

Postavila se Tálibánu a podle médií měla být v zajetí či mrtvá. Odvážná politička ale prchla do USA

Číst článek

Afghánské rezervy v cizí měně jsou uloženy v zahraničí a nyní zmrazeny, mnoho dárců zastavilo pomoc zemi a centrální banka má v trezorech jen velmi málo hotovosti. Před bankami se vytvářejí dlouhé fronty a lidé doufají, že si budou moci vybrat peníze.

V americké delegaci, která vede s Tálibánem rozhovory, jsou podle agentury Reuters zástupci ministerstva zahraničí, Americké agentury pro mezinárodní rozvoj i amerických tajných služeb. Naopak v ní údajně není zvláštní vyslanec Spojených států pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který v minulých letech vedl za USA jednání s Tálibánem.

„Budeme tlačit na to, aby tálibové respektovali práva všech Afghánců, včetně žen a dívek, a vytvořili inkluzivní vládu se silnou podporou,“ řekl před začátkem jednání mluvčí americké diplomacie.

Strany se osobně nesešly

Agence France-Presse poznamenává, že Američané po kolapsu Washingtonem podporované vlády udržovali s novými vládci Afghánistánu kontakt, osobně se ale ještě od té doby obě strany nesešly.

USA porušují mezinárodní právo, kritizuje Tálibán přelety dronů. Požaduje jejich zastavení

Číst článek

Podle agentur Associated Press a Reuters se budou američtí představitelé při jednání rovněž snažit přimět nové vládce Afghánistánu, aby nadále umožňovali odchod ze země americkým i jiným občanům a aby zlepšili přístup pro humanitární pomoc.

Jednání by se měla rovněž zaměřit na potlačení extremistických skupin v Afghánistánu, které pokračují ve svých útocích proti Tálibánu a etnickým a náboženským menšinám.

V pátek připravil sebevražedný atentátník z řad teroristické skupiny Islámský stát o život přes 50 šíitských muslimů, kteří se shromáždili k modlitbám v mešitě v provincii Kunduz na severu země.

Tálibán odmítá pomoc USA

Tálibán již dříve zdůraznil, že nemá zájem o pomoc Spojených států v boji proti terorismu, a varoval USA před podnikáním jakýchkoli útoků na afghánském území ze základen mimo Afghánistán.

Hnutí Tálibán na Valném shromáždění OSN nevystoupí. Promluví současný afghánský velvyslanec

Číst článek

Washington v roce 2020 podepsal v Dauhá s Tálibánem dohodu, v níž slíbil stažení zahraničních vojáků z Afghánistánu výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Tento závazek Tálibánu budou Spojené státy při jednání vymáhat, řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký činitel. „Rozhovory se budou týkat bilaterálních vztahů a uplatňování dohody z Dauhá,“ prohlásil podle Associated Press mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín.

Spojené státy zahájily definitivní stahování svých vojáků letos na jaře. Následoval rychlý postup Tálibánu, který ještě před dokončením amerického odchodu obsadil v polovině srpna hlavní město Kábul a zmocnil se vlády nad Afghánistánem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme