USA: Afghánistán testem spojenectví v rámci NATO

Americká administrativa varovala, že neochota některých členských zemí NATO na společných akcích v Afghánistánu může ohrozit existenci samotné aliance. Řada zemí Severoatlantické aliance se totiž zdráhá vyslat do spojeneckých jednotek své vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci sil ISAF | Foto: Petr Vavrouška

Náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns po návštěvě jednotek NATO prohlásil, že Afghánistán prověřuje skutečné spojenectví a solidaritu členských zemí. Doslova uvedl, že pro Severoatlantickou alianci je odpovídající zapojení všech jejích členů existenční záležitostí.

Na jaře se očekává nová vlna útoků Talibanu, který chce Afghánistán znovu ovládnout. Hlavní tíhu zajišťování bezpečnostní situace nesou Spojené státy, Velká Británie, Kanada a Nizozemsko. Česko má v Afghánistánu asi 150 vojáků a letos jejich počet zvýší na 225.

Mírová mise NATO v Afghánistánu a stabilizace Kosova jsou dvě priority, na nichž se včera v Bruselu shodli ministři zahraničí členských států aliance. Setkání iniciovala šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Ta na něm představila plán Spojených států na navýšení rozpočtu afghánské mise o více než deset miliard dolarů. Žádný další konkrétní příslib posil v podobě vojáků nebo peněz už ale nezazněl.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme