Trump získal Floridu, Biden Arizonu. Čekání na konečné výsledky ale může být dlouhé

Hlasování v amerických prezidentských volbách skončilo. Na Floridě zvítězil současný prezident Donald Trump, na svoji stranu dokázal strhnout i průběžné výsledky v Pensylvánii, dalším z klíčových států. Naproti tomu v Arizoně vede Joe Biden. Podle deníku The New York Times by účast mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let.

Washington (Aktualizováno: 7:18 4. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako poslední uzavřela své volební místnosti Aljaška. V řadě států však zatím není výsledek voleb jasný. Trump si zajistil vítězství na Floridě, kterou pozorovatelé považovali za nutnou pro jeho šance na zisk dalšího mandátu.

Podle prognóz pak z klíčových států získá i Ohio, Iowu a Texas. Vítězství by si měl připsat i v Montaně. Jeho šance na obhajobu se tak podle amerických médií – navzdory notné části předvolebních průzkumů – výrazně zvýšily.

VIDEO: Americká noc z Prahy a Washingtonu. Podívejte se na speciál k volbám prezidenta USA

Číst článek

O vítězi vyhroceného klání ale není rozhodnuto. Joe Biden pro změnu získal například Arizonu, kde před čtyřmi roky uspěl současný šéf Bílého domu.

Bedlivě sledované jsou také výsledky v Severní Karolíně či Georgii, podle modelu listu The New York Times se tyto dva státy nyní rovněž kloní na stranu republikánů. Je proto stále pravděpodobnější, že se na jméno nového prezidenta USA bude čekat déle, než bývá obvyklé.

Pro výsledek voleb budou určující další souboje – v Pensylvánii, Michiganu, Wisconsinu a Minnesotě. Tamní výsledky ale zřejmě nebudou známy v příštích hodinách, či dokonce dnech, a to kvůli nezvykle vysokého počtu korespondenčních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním. 

Nejvyšší účast za 100 let?

Deník The New York Times napsal, že účast v letošních prezidentských volbách by mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Znamenalo by to, že svůj hlas ve volbách odevzdalo kolem 160 milionů obyvatel země, napsal list. Z toho více než 101,1 milionu lidí už odvolilo předčasně anebo poštou.

List podotkl, že za vysokou účastí mohou být problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně, které provázely celé funkční období současného prezidenta Donalda Trumpa. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby volení během pandemie bylo snazší a bezpečnější.

Nejméně v šesti státech americké unie přitom už jen předčasné hlasování přineslo vyšší účast, než tam činila celková v roce 2016, kdy se americký prezident volil naposledy. Šlo o Texas, Colorado, Washington, Oregon, Havaj a Montanu. 

miz, gak, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme