Potraty, drahota, migrace nebo kriminalita. Jaká témata hýbou Amerikou před ‚midterm‘ volbami

Ve Spojených státech se konají po dvou letech opět volby – přesně uprostřed prezidentského období demokrata Joea Bidena. O křesla v obou komorách parlamentu a místa v zákonodárných a výkonných orgánech se poperou zástupci Demokratické a Republikánské strany. Výsledek ovlivní schvalování zákonů v USA po zbytek prezidentského mandátu. Server iROZHLAS.cz představuje klíčové oblasti, které mohou souboj rozhodnout.

Tento článek je více než rok starý.

Analýza Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaká témata rozhodnou americké listopadové volby?

Jaká témata rozhodnou americké listopadové volby? | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz Reuters/Profimedia

Dlouho to vypadalo, že hlavním tématem podzimních amerických voleb bude otázka interrupcí.

Americký nejvyšší soud totiž v červnu zrušil právo na potrat, které zaručoval precedens starý 50 let. Ženy ve Spojených státech podle něj měly právo na interrupci do 23. týdne těhotenství. Rozhodnutí, zda a za jakých podmínek bude přerušení těhotenství možné, přešlo z federální úrovně na jednotlivé státy.

Podmínky interrupce jako klíčové téma voleb. Pensylvánie svede ‚špinavý boj‘ o jejich povolení

Číst článek

Každý z nich si může určit vlastní podmínky, v mnoha státech se tak od léta konají referenda. Tradičně republikánské státy přistupují k zásadním zpřísněním. Ve 14 státech z celkových 50 už není možné podstoupit potrat vůbec nebo pouze za velmi specifických okolností. Výjimkou se stalo hlasování v Kansasu, konzervativní stát si odhlasoval zachování práva na potrat. Blíže jsme o tom informovali ZDE.

Mezi veřejností ale toto zpřísňování vyvolalo nejistotu a obavy. Příležitosti se chopili demokraté. „V létě na tomto tématu začali získávat podporu, hlavně voliček na předměstích. Zdálo se, že pokud se jim podaří tuto vlnu udržet do podzimu, nemuseli by prohrát volby,“ zdůrazňuje pro iROZHLAS.cz amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.

Demokraté proto značnou část kampaně zasvětili právě otázkám kolem interrupcí. Uspět s ní mohou zejména ve státech, které volby spojily i s referendy reflektující rozhodnutí nejvyššího soudu. Těch je ale jenom hrstka – Kalifornie, Montana, Michigan, Kentucky nebo Vermont.

Podle průzkumů a analýz budou americké volby velmi těsné. Jak se zdá, akcent na potratovou tematiku nebyl ze strany demokratů dostatečný. Přestože třeba podle zjištění televize CNN donutil přelomový verdikt o potratech zvážit svou účast u voleb celou polovinu všech amerických voličů.

New @The Trafalgar Group/@Convention of States #poll 65.9% of #Americans say #Dems haven’t made strong enough case for #midterm support. Majority believe #GOP wins control of both chambers.

50.2% #GOP win both
30.3% #GOP win 1, #Dems keep 1
19.5% #Dems keep both

More: thetrafalgargroup.org/news/nat-issue…

15:42 – 01. 11. 2022

134 406

Skupiny, které potřebují demokraté dostat na svou stranu a chtějí je mobilizovat, totiž spatřují palčivé body ještě někde jinde. Aby měli šanci uspět, jejich ambicí je dostat k volebním urnám ve velkých počtech černošskou a hispánskou komunitu a obyvatele na předměstí.

‚Pracující chudoba‘

Drtivou většinu Američanů přitom trápí obavy z ekonomické situace. Průzkum CNN ukázal, že ekonomika je důležitým aspektem rozhodování pro 90 procent dotázaných. V zemi je enormní inflace, která přesahuje hranici osmi procent. Lidé se navíc strachují o pracovní místa, v řadě firem dochází k propouštění, do toho se promítá i hrozba zvyšování daní atd.

„Ukazuje se, že globálně jsou ekonomická témata mnohem důležitější a více aktivizují republikánské voliče,“ všímá si amerikanista z Ostravské univerzity. Poukázal mimo jiné na tzv. pracující chudobu, kdy Američané sice mají práci, ale za vydělané peníze si toho příliš nekoupí. Tento trend posiluje už od covidové pandemie.

DOLLAR SHOCK - United States is exporting its inflation problem via rising interest rates and currency appreciation. Rising yields in the core of financial system (in this case USA) ripple outwards and cause instability on the periphery (UK, EU, China, emerging markets etc):

18:37 – 28. 09. 2022

89 179

Problematická je také situace na trhu s nemovitostmi. Nejenže je pro čím dál větší skupinu obyvatel nedosažitelné koupit si vlastní dům nebo byt, zdražuje i nájemní bydlení. Nedávná reportáž listu The New York Times popisovala stav, kdy spolu sdílí prostory studenti a senioři, aby byli schopni zaplatit náklady.

Navíc stejně jako v Evropě narostla cena za pohonné hmoty. „Pro Američany je to velmi důležitý indikátor,“ podtrhává Beneš. A přestože nyní jejich cena není na nejvyšší hodnotě, obyvatelé Spojených států si pamatují, že vysoká byla. Jak dodává amerikanista, za přičinění republikánské kampaně za to budou částečně vinit Ukrajinu a spojí si to s Bílým domem a demokratickou dominancí.

Pocit (ne)bezpečí

Atmosféře nepřidává ani tradiční téma amerických voleb: migrace. Jedná se zejména o migranty na hranici s Mexikem. Vše se nese v rovině poptávky po pracovních místech nebo sociálním zabezpečení.

Kontrola na americko-mexické hranici | Foto: John Lamparski | Zdroj: Reuters

Odborník z Ostravské univerzity k tomu navíc poznamenává, že z jeho pohledu toto téma prezident Biden odsunul na druhou kolej, přestože ví, že se jedná o zdůrazňovanou oblast republikánského spektra. „Nechal viceprezidentku Kamalu Harrisovou, aby si tohle téma vzala pod sebe. Ale ona se v něm moc dobře necítí, respektive s ním příliš nedělá,“ uvedl Beneš. Pro republikány je tak jednoduché za něj demokraty kritizovat.

Konspirační hnutí QAnon? ‚Je za ním politicky extrémní prostředí, k šíření pomohl i Trump,‘ říká antropoložka

Číst článek

Na pravici hovoří o tzv. replacement theory, o teorii vytěsnění a nahrazení „tradičního“ amerického občana přistěhovalci. V posledních letech se k tomu ještě přidaly konspirační teorie.

Podle Beneše na to lze také nahlížet skrze zahraničněpolitickou strategii republikánů, kterou nastolil exprezident Donald Trump. Vede totiž spíše k izolacionismu a protekcionismu. Staví se výrazně proti okolním státům, a naopak se snaží bránit vlastní hranice.

I proto se směrem k listopadovým volbám diskutuje o budoucnosti americké pomoci Ukrajině. Pokud by totiž většinu ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu získali dosud opoziční republikáni, může tok pomoci zeslábnout. Blíže se tomu věnoval jeden z dílů seriálu Radiožurnálu před americkými volbami.

Republikáni zpochybňují způsob, jakým jsou dodávky na Ukrajinu schvalovány. Je to podle nich nekontrolovaný a příliš vstřícný proces. Pokud získají nad oběma komorami Kongresu převahu, budou chtít spustit šetření o hospodaření.

‚Právo a pořádek‘

Dalším tématem, které rezonuje v předvolebním období, je právo držení zbraně a prevence kriminality. Republikáni ho akcentují v duchu motta „práva a pořádku“. Argumentují třeba tím, že k nárůstu trestné činnosti dochází ve městech, která vedou demokraté.

„Kriminalita se sice někde zvýšila, ale jen poměrově k tomu, jak rapidně se snížila za posledních deset let,“ objasňuje Beneš. Dodal, že je to výsledek mnoha faktorů, mezi nimiž můžeme jmenovat třeba nárůst zločinnosti po koronavirové pandemii.

Z podrobnějšího pohledu se v kampani jeví republikáni jako ti důslednější. Opanovali většinu zásadních témat, která v současnosti hýbou americkou společností.

I proto Jan Beneš z Ostravské univerzity předvídá jejich vítězství minimálně ve Sněmovně reprezentantů. O Senát se povede nejspíš vyrovnanější boj.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme