Novinář označil první dámu za ‚holčičku‘ kvůli doktorskému titulu. Sexistické, ozývají se kritici

Ve Spojených státech se rozhořela vyostřená debata vyvolaná kontroverzním komentářem o tom, jak příští první dáma Jill Bidenová používá svůj doktorský titul. Autor komentáře v deníku Wall Street Journal Bidenovou nevybíravě kritizoval za to, že svůj titul veřejně zmiňuje a napsal, že to zavání podvodem a zní to komicky. Na stranu Bidenové se ale na sociálních sítích postavily stovky lidí, podle nichž je komentář nesmyslný a sexistický.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA se rozhořela debata o doktorském titulu příští první dámy | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Komentář Josepha Epsteina vyšel v pátek a je napsán formou dopisu budoucí první dámě. Autor v něm Bidenovou oslovuje „holčičko“ a poučuje ji o tom, že by neměla svůj doktorský titul veřejně používat, protože doktorát získaný v oboru pedagogiky je podle něj směšný ve srovnání s titulem doktor, kterým se oslovují lékaři.

„Dr. Jill Bidenová, to mi připadá a zní jako podvod, a vidím v tom i jistou komičnost,“ napsal Epstein s odkazem na to, že Bidenová používá titul Dr. na twitteru. „Jeden moudrý muž kdysi řekl, že by si nikdo neměl říkat doktor, dokud ten dotyčný neodrodí dítě,“ uvedl autor a označil titul manželky nastupujícího prezidenta za „čestný“.

Twitterový účet budoucí první dámy | Zdroj: twitter @DrBiden

Text okamžitě vzbudil odmítavé reakce a řada akademiků a vysokoškolsky vzdělaných žen se postavila na stranu Bidenové. Ta doktorský titul získala v roce 2007 na Delawarské univerzitě a má rovněž dva magisterské tituly, což z ní podle serveru BBC dělá jednu z nejvzdělanějších prvních dam v historii Spojených států.

„Dr. Bidenová si zasloužila své tituly díky tvrdé dřině a odhodlání. Je inspirací pro mě, pro své studenty a pro lidi napříč Spojenými státy. O muži by nikdo nic takového nenapsal,“ řekl manžel budoucí viceprezidentky Kamaly Harrisové Doug Emhoff.

První dáma a druhý gentleman? Bidenova žena chce zůstat učitelkou, manžel Harrisové opustí firmu

Číst článek

„Je mi zle z toho, jak misogynové v médiích mluví o vynikajících, vzdělaných a úspěšných ženách, jako je Dr. Bidenová,“ napsala na twitteru dcera zesnulého senátora Johna McCaina Meghan.

„Ať už máte doktorát z farmacie, pedagogiky nebo biologie, nesejde na tom: prostě si můžete říkat doktor. Dřeli jste jako kůň na to, abyste ho získali. Tak to klidně vykřičte do světa, když se vám chce. Máte na to právo,“ citoval deník The New York Times reakci profesorky antropologie Sarah H. Parcakové z univerzity v Alabamě.

Kritici upozornili, že komentář je podle nich sexistický a dokládá způsob, jak se často muži vyjadřují o vzdělaných ženách. Mluvčí Jill Bidenové označil text za „nechutný“ a vyzval redakci, aby jej odstranila a omluvila se.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme