Americké hnutí alt-right je v rozkladu. Chybí peníze i noví stoupenci, hádá se mezi sebou

Rok od nepokojů v americkém Charlottesville svolali stoupenci „hnutí alt-right“ na neděli do Washingtonu demonstraci. Účastníků se však tentokrát sešla jen hrstka. Loni to přitom vypadalo úplně jinak. Proč takový pád? ptá se list Wall Street Journal.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé skupiny vyznávající nadřazenost bílé rasy narazily také na finanční potíže – bankovní instituce jim odmítly poskytovat služby, a jejich poselství začala mizet i z Facebooku a Twitteru.

Některé skupiny vyznávající nadřazenost bílé rasy narazily také na finanční potíže – bankovní instituce jim odmítly poskytovat služby, a jejich poselství začala mizet i z Facebooku a Twitteru. | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

„Máme za sebou rok naprostého štěpení na pravici,“ stěžoval si organizátor mítinků v Charlottesville i Washingtonu, čtyřiatřicetiletý bělošský nacionalista Jason Kessler. Podotýká, že pravicové radikály oslabily vnitřní rozbroje, nekonečné soudní spory i zákroky na sociálních sítích.

Tisíce lidí proti třiceti pravicovým radikálům, odpůrci nacionalismu před Bílým domem řekli jasné ‚ne‘

Číst článek

Některé skupiny vyznávající nadřazenost bílé rasy narazily také na finanční potíže – bankovní instituce jim odmítly poskytovat služby, a jejich poselství začala mizet i z Facebooku a Twitteru.

Získat nové sympatizanty a šířit ideologii je tak pro stoupence hnutí alt-right pořád těžší. Pokusy pravice svolat velké mítinky zklamaly organizátory v Bostonu, Tennessee i na Floridě. Hotové fiasko představovala loni v říjnu akce svolaná do Murfreesboro ve státě Tennessee. Tam se neobtěžovali dorazit ani samotní organizátoři.

Soudy a stížnosti

Loňská srpnová demonstrace v Charlottesville byla iniciativou skupiny Sjednoťme pravici. Smyslem bylo zabránit vlně bourání konfederačních pomníků napříč Spojenými státy. Na jedno z největších shromáždění krajní pravice za dlouhá léta dorazili jak radikální nacisté, tak i nostalgičtí stoupenci Konfederace či zastánci práva nosit zbraň.

Napětí eskalovalo, a nakonec jeden z pravicových příznivců najel autem do konkurenční skupiny a usmrtil mladou ženu, připomíná Wall Street Journal. Z vyšetřování vyplynulo, že policejní akce byla tehdy nedostatečná a chaotická. Velitel zodpovědný za udržení pořádku už opustil řady bezpečnostního sboru.

Na různých místech v USA v současnosti běží řada soudů a přestupkových řízení se stoupenci obou táborů. Mezi obviněnými je i bělošský nacionalista Chris Cantwell, který se přiznal k spáchání výtržností. Dnes si s trpkostí v hlase stěžuje, že hnutí alt-right je „katastrofa“, protože „jej nemá kdo vést“.

280 dolarů místo 40 tisíc

Ředitel Střediska pro studium nenávisti a extremismu (CSUSB) na Kalifornské státní univerzitě Brian Levin poukazuje na fakt, že míra spolupráce pravice v důsledku trestních stíhání a celospolečenské kritiky povážlivě zeslábla. „Hnutí pozbylo jakoukoli soudržnost. Je fragmentované daleko víc než před rokem,“ říká profesor Levin.

Například takzvané Národněsocialistické hnutí (NSM) se sídlem v Detroitu muselo opustit sociální sítě Twitter i YouTube a má velké potíže s financováním svých aktivit. Do začátku srpna se mu podařilo vybrat na soudní výlohy 280 dolarů ze zamýšleného cíle čtyřiceti tisíc dolarů, přiznává hnutí na svém webu.

Bělošská nacionalistická skupina Identity Evropa, jejíž členové byli i v Charlottesville, vystřídala za poslední rok tři lídry. Hnutí odmítlo na dotazy Wall Street Journalu odpovídat, ale jeho nynější šéf Patrick Casey prozradil, že ukončil jakoukoli spolupráci s jinými skupinami alternativní pravice.

Prominentní figura: lídr hnutí Bílí nacionalisté Richard Spencer provolává slogany na demonstraci alt-right ve Washingtonu na konci loňského června. | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

Další uskupení s názvem Tradicionalistická dělnická strana (TWP) bylo zrušeno úplně. V březnu jeho šéf Matthew Heimbach putoval za mříže kvůli domácímu násilí a v září ho čeká soud. Také antifederální militantní hnutí Strážci přísahy nedopadlo nejlépe. Po Charlottesville odsoudilo rasismus, a stalo se terčem nenávisti ostatních pravicových sdružení na sociálních sítích.

Pittsburská socioložka Kathleen Bleeová nicméně upozorňuje, že krajně pravicové ideje ve Spojených státech přežívají dál a v budoucnosti se jejich nositelé opět zformují a vystoupí veřejně. „Většinou se jim ale daří v dobách politických a ekonomických krizí. Ale pro tuto chvíli je jejich organizační potenciál vyčerpán. Jsou v hlubokém úpadku,“ dodává Bleeová v listu Wall Street Journal.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme