‚Amerika je zpátky,’ prohlásil Biden. Přislíbil úzkou spolupráci s Evropskou unií a NATO

Nový americký prezident Joe Biden v pátek slíbil úzkou spolupráci s Evropskou unií při řešení výzev současnosti. Uvedl rovněž, že Severoatlantická aliance má zásadní význam pro společnou bezpečnost a zdůraznil, že USA dodrží své spojenecké závazky. „Amerika je zpátky, transatlantické spojenectví je zpět,“ prohlásil prezident na páteční digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Amerika je zpátky, transatlantické spojenectví je zpět,“ prohlásil Joe Biden na páteční digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Dodal, že Spojené státy se nezajímají o minulost a ve spolupráci hledí jen do budoucnosti. „Vím, že minulé roky byly pro vztahy s Evropskou unií náročné, ale mohu vám slíbit, že Amerika je odhodlána spolupracovat,“ řekl.

Biden v projevu hovořil o společných hodnotách, které USA s Evropou zastávají. Za nejdůležitější označil demokracii. „Demokracie nám nespadla do klína náhodou. Musíme ji bránit, musíme ji chránit a musíme za ni bojovat,“ zdůraznil.

Cílem Ruska je oslabit Evropskou unii a transatlantické vztah, pokračoval dále Biden. Výslovně přitom kritizoval šéfa Kremlu Vladimira Putina.

„Putin chce oslabit evropské společenství a naše transatlantické partnerství, protože pro Kreml je mnohem snadnější provokovat a hrozit samostatným zemím,“ řekl Biden.

Problémy americký prezidenta očekává i ve vztazích s Čínou, která se podle něj snaží podkopat zásady mezinárodního hospodářského systému. „Musíme se připravit na dlouhodobé soupeření s Čínou, a bude to tvrdé,“ prohlásil. Podle šéfa Bílého domu je proto nezbytné, aby USA a Evropa jednaly společně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme