Po odchodu Američanů zůstaly v Kábulu desítky psů v klecích. Pentagon popírá, že by byli armádní

Po definitivním odchodu americké armády z Afghánistánu se na sociálních sítích rozšířily fotografie psů v klecích, které Spojené státy měly nechat na letišti v Kábulu. Pentagon ale odmítl, že by v zemi nechal jakákoli zvířata zavřená v klecích. Humanitární organizace vyzvaly k záchraně psů, kteří jsou oficiálně označováni jako smluvní pracovní psi, ne armádní.

Washington/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovní pes je účelově vycvičený pes, který plní úkoly na pomoc lidem. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Spojené státy v Kábulu údajně opustily desítky smluvních pracovních psů. American Human, nezisková skupina se sídlem ve Washingtonu, napsala, že armáda nechala psy na pospas nepřátelům k jejich zmučení a zabití.

„Tito stateční psi dělají stejně nebezpečnou, životy zachraňující práci jako armádní psi. Zaslouží si mnohem lepší osud než ten, ke kterému byli odsouzeni. Znechucuje nás, že musíme sledovat, jak tito stateční psi, kteří sloužili naší zemi, jsou odkázáni na smrt,“ řekl v pondělí prezident organizace Robert Ganzert v prohlášení.

Vyzval, aby v zabránění takové tragédie byli psi naloženi do jakéhokoliv nákladního prostoru letadla a odvezeni do bezpečí, píše server Independent.

‚Chybné tvrzení‘

Zástupci Pentagonu a ministerstva obrany se proti nařčení ochránců zvířat brání. 

Pracovní pes je účelově vycvičený pes, který plní úkoly na pomoc lidem. Zatímco vojenští psi jsou speciálně vycvičeni do válečného prostředí. Smluvní pracovní pes je obvykle ve vlastnictví soukromého majitele a má pracovat vedle vojenských a vykoná širokou škálu povinností, píše Independent.

„Abychom opravili chybné zprávy, tak armáda Spojených států nenechala žádného psa v kleci na Mezinárodním letišti Hamida Karzaie v Kábulu, včetně hlášených vojenských pracovních psů,“ uvedl v úterý tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby.

Doplnil, že na fotografiích jsou psi, kteří patří pod kábulskou záchranou stanici malých zvířat. Popřel, že by se tak jednalo o psy pracující pro armádu USA, píše server Insider.

Americké úřady opakovaně tvrdí, že všichni vojenští psi byli z Afghánistánu evakuováni. „Žádný tam nezůstal,“ napsal zástupce ministerstva obrany serveru Insider.

Tvrzení, že Spojené státy nechaly v zemi nějaké vojenské pracující psy, jsou podle zástupců obrany naprosto falešná. Na fotografiích jsou psi, kteří spolupracovali s jinými vojáky, píše Newsweek.

S evakuací smluvních vojenských psů pomáhá hlavně nezisková organizace Veteran Sheepdogs of America, uvádí Fow News. V úterý organizace na twitter napsala, že se jí podařilo nashromáždit prostředky na letadlo. Selhala ale záchranná stanice. Snahy o záchranu zvířat tak pokračují dále.

Organizace American Human také vyzvala Kongres, aby přijal opatření ke klasifikaci pracovních psů na stejnou úroveň jako vojenské pracovní.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme