Francie je důležitým spojencem, reaguje Washington na spor o zakázku na prodej ponorek Austrálii

Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté, co Francie v pátek povolala zpět do vlasti na konzultace své velvyslance ve Spojených státech a v Austrálii. K tomuto kroku se rozhodla kvůli nové strategické spolupráci mezi USA, Austrálií a Británií, v jejímž důsledku Canberra zrušila mnohamiliardovou zakázku na nákup francouzských ponorek. Informovala o tom agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské velvyslanectví v americkém Washingtonu | Foto: Gershon Peaks | Zdroj: Reuters

„Francie je nepostradatelný partner a náš nejstarší spojenec. Našeho vztahu si velmi ceníme,“ sdělil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Washington doufá, že v nadcházejících dnech bude pokračovat diskuse o této otázce na nejvyšší úrovni, a to i příští týden na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, doplnil Price. Americký ministr zahraničí Antony Blinken už dříve uvedl, že Spojené státy přikládají vztahům s Francií zásadní hodnotu.

Austrálie zrušila zakázku na nákup francouzských ponorek. Macron do vlasti povolává velvyslance

Číst článek

Austrálie oznámila, že rozhodnutí Francie odvolat velvyslance v Canbeře lituje. Očekává, že obě země budou v mnoha jiných oblastech spolupracovat.

„S lítostí bereme na vědomí rozhodnutí Francie odvolat velvyslance v Austrálii,“ uvedlo v prohlášení australské ministerstvo zahraničí. „Těšíme se na další spolupráci s Francií v mnoha otázkách společného zájmu, které vycházejí ze společných hodnot,“ doplnilo ministerstvo.

Francouzský ministr zahraniční Jean-Yves Le Drian v pátek oznámil, že na žádost prezidenta Emmanuela Macrona se rozhodl okamžitě povolat velvyslance ve Spojených státech a v Austrálii zpět do Paříže ke konzultacím. Výjimečné rozhodnutí podle něj ospravedlňuje závažnost oznámení, které učinily Austrálie a Spojené státy.

Spojené státy, Austrálie a Británie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v jihovýchodní Asii. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila dohodu o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (866 miliard Kč), kterou podepsala v roce 2016.

Agentura AFP uvedla, že je to poprvé, co Francie přistoupila k povolání svých velvyslanců v USA a v Austrálii ke konzultacím. Obě země patří mezi tradiční spojence Paříže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme