USA se obávají o bezpečnost svých diplomatů v Barmě. Nařídily části z nich odjezd ze země

Spojené státy v úterý nařídily kvůli nepokojům odjezd z Barmy všem svým diplomatům, jejichž přítomnost v zemi není nezbytně nutná. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. V Barmě panuje chaos od únorového převratu, kdy armáda svrhla civilní vládu. Při krvavém potlačování následných protestů již podle barmské neziskové organizace AAPP zemřelo nejméně 521 lidí z řad civilního obyvatelstva.

Washington/Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Barmě panuje chaos od únorového převratu, kdy armáda svrhla civilní vládu. Při krvavém potlačování následných protestů již podle barmské neziskové organizace AAPP zemřelo nejméně 521 lidí z řad civilního obyvatelstva | Zdroj: Reuters

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že poté, co v únoru dovolilo vládním zaměstnancům a jejich rodinám ze země odjet, jim nyní odchod nařizuje.

‚Chci odejít, ale nemůžu.‘ Někteří barmští vojáci se neštítí střílet i do lidí na pohřbech, jiní zběhli

Číst článek

„Bezpečnost vládních zaměstnanců (...) a amerických občanů je největší prioritou ministerstva,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí resortu zahraničních věcí. Americká ambasáda v Barmě zůstane otevřená a bude i nadále v omezeném režimu poskytovat konzulární služby.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o několik hodin dříve znovu odsoudil násilné potlačování protestů v asijské zemi a vyzval mezinárodní společnosti, aby zvážily přerušení obchodních vztahů s podniky, které podporují barmskou juntu. USA minulý týden uvalily sankce na dva konglomeráty vlastněné barmskou armádou.

Rozhlasový reportér z barmsko-thajské hranice: Protesty se mění v anarchii. Umírají i děti

Číst článek

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby.

Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Od té doby jsou v Barmě na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují bezpečnostní složky.

Nejkrvavějším dnem protestů byla zatím sobota, kdy při nich podle tamních médií zemřelo 114 lidí. Přes 2600 osob bylo v souvislosti s protesty od převratu zadrženo, udává Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme