Velvyslancem USA v Česku bude Sabet. Lipavský říká, že je to hotová věc, i když jej musí potvrdit Senát

Třiapadesátiletý miliardář, podnikatel a sponzor Demokratické strany Bijan Sabet míří na americký velvyslanecký post v Česku. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který výběr nového kandidáta považuje za hotovou věc. „Teď začne snad co nejdříve působit v Praze,“ řekl. Na webu amerického Senátu přitom Sabet stále figuruje jako čekatel, formálně tedy schvalovací proces ještě neskončil.

Tento článek je více než rok starý.

Praha / Washington (Aktualizováno: 18:18 2. 12. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář a investor Bijan Sabet

Miliardář a investor Bijan Sabet | Zdroj: Profimedia

„Řekněme, že jeho působení už vlastně začíná,“ podotkl šéf české diplomacie Lipavský. Nezná přesné datum, kdy by mělo letadlo s novým americkým velvyslancem přistát. To je však z jeho pohledu už jen praktická záležitost. Doplnil, že všechna potřebná povolení a souhlasy, jak z české, tak americké strany, v této chvíli Sabet má a nic začátku výkonu práce nebrání.

Kandidát na velvyslance USA v Praze Sabet představil americkému Senátu své možné priority

Číst článek

Syn imigrantů z Íránu a Jižní Koreje se ještě osobně s Lipavským nepotkal, ani spolu nemluvili. Ministr proto nechtěl pro iROZHLAS.cz komentovat přesnou podobu nové éry česko-amerických vztahů.

Jako klíčové pro obě země ale jmenoval třeba spolupráci v Severoatlantické alianci (NATO). „Musíme táhnout za jeden provaz. Ať už jde o Rusko nebo Čínu,“ zdůraznil Lipavský. Za velmi významné také považuje odkaz Václava Havla v mezinárodní politice, tedy obhajobu lidských práv.

O nich ostatně mluvil Sabet během slyšení v americkém Senátu, kde představoval své priority. Kromě odkazu Havla mezi nimi jmenoval dotažení prodeje amerických stíhaček F-35 Česku či pomoc americkým energetickým investicím na českém území.

Kdo rozhoduje o velvyslanci?

Ve Spojených státech nominuje kandidáta prezident. Pak musí projít slyšením a potvrzením v Senátu. Že to bude v případě Sabeta formalita, upozorňoval zpravodaj Českého rozhlasu už po úterním představení. Na webu amerického Senátu nicméně investor figuruje stále jako čekatel.

Každý americký prezident jmenuje své vlastní velvyslance, proto skončil dřívější zástupce Spojených států v Česku ve chvíli, kdy do Bílého domu nastoupil Joe Biden. Z Prahy odjel Stephen King a jeho místo zůstalo doposud neobsazené.

„Nejdříve ho museli formálně vybrat, pak žádali o souhlas přijímající strany (tedy Česka), ten dostal během léta a pak se čekalo na termín politického slyšení v Kongresu. To už má nyní pan Sabet za sebou a úspěšně,“ popsal proceduru Lipavský.

Bijan Sabet se vypracoval jako podnikatel v technologické oblasti a sociálních sítích. Předchozí diplomatické zkušenosti nemá.

Anna Urbanová, Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme