Bezpečnostní poradce Bílého domu skončil ve funkci. Trump mu vzkázal, že jeho služby už nejsou potřeba

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton na prezidentovu žádost v úterý ráno rezignoval. Donald Trump to oznámil na twitteru s tím, že nástupce chce jmenovat příští týden.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Bolton byl ve funkci od dubna 2018 | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Informoval jsem minulou noc Johna Boltona, že jeho služby v Bílém domě již nejsou potřebné,“ napsal Trump. Dodal, že Bolton rezignoval v úterý ráno.

I informed John Bolton last night that his services are no longer needed at the White House. I disagreed strongly with many of his suggestions, as did others in the Administration, and therefore....

17:58 – 10. 09. 2019

22911 87169

Jinou verzi událostí nabídl Bolton, který na twitteru napsal, že rezignaci prezidentovi nabídl on sám.

Trump na to podle něj reagoval slovy: „Promluvme si o tom zítra.“

I offered to resign last night and President Trump said, "Let's talk about it tomorrow."

18:10 – 10. 09. 2019

17371 57891

Agentura AP uvedla, že Boltonův konec byl pro mnohé v Bílém domě překvapením. Zhruba hodinu před tím, než Trump o odchodu bezpečnostního poradce informoval, ohlásil tiskový odbor společnou tiskovou konferenci Boltona, ministra zahraničí Mikea Pompea a ministra financí Stevena Mnuchina.

Sedmdesátiletý Bolton patří k „jestřábům“ americké politiky. V minulosti pracoval mimo jiné pro Ronalda Reagana i jeho nástupce v Bílém domě George H. W. Bushe. Za vlády George Bushe mladšího byl ministrem pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost.

Prosazoval mimo jiné použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl i k Rusku. 

Jak připomíná agentura ČTK, nesouhlasil také s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily, a obhajoval rovněž americkou invazi do Iráku. Sám Trump občas vtipkoval o Boltonově obrázku coby „válečného štváče“.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme