Spojené státy vyhlásily diplomatický bojkot pro hry v Pekingu. Důvodem je porušování lidských práv v Číně

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámil Bílý dům, který rozhodnutí odůvodnil porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu.

Washington/Peking (Aktualizováno: 21:16 6. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní olympijské hry 2022 se budou konat v Pekingu

Zimní olympijské hry 2022 se budou konat v Pekingu | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Vysláním diplomatického nebo oficiálního zastoupení by USA přistupovaly k těmto hrám jako k obvyklé záležitosti tváří v tvář nehoráznému porušování lidských práv Čínou a zvěrstvům v Sin-ťiangu, a to jednoduše nemůžeme udělat,“ řekla Psakiová.

„Sportovci v týmu USA mají naši plnou podporu. Budeme za nimi stát na sto procent a budeme jim fandit z domova,“ dodala.

O možnosti diplomatického bojkotu se ve Washingtonu hovořilo několik měsíců a vyzývali k němu někteří republikánští i demokratičtí politici. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová například na jaře označila neúčast amerických činitelů za správnou odpověď na jednání Číny vůči obyvatelům Hongkongu, Tibetu a Sin-ťiangu.

Vztahy USA a Číny jsou dlouhodobě napjaté. Peking v pondělí před oficiálním oznámením zprávy o chystaném bojkotu označil za „otevřenou politickou provokaci“.

„Aniž by byli pozvaní, američtí politici neustále propagují takzvaný politický bojkot zimní olympiády v Pekingu,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Zmínil přitom, že Čína v případě vyhlášení bojkotu přijme „rozhodná protiopatření“, blíže je však nespecifikoval. Spojené státy budou hostit letní olympiádu v roce 2028 v Los Angeles, čínská reakce by se mohla týkat například účasti na těchto hrách, spekulují média.

Volání po bojkotu na diplomatické úrovni přitom nezaznívá jen z USA, ale také z Evropské unie či Británie. Nezávaznou rezoluci v tomto směru v létě schválil Evropský parlament, podobně se vyjádřili i britští poslanci. Na konci listopadu pak přišel list Sydney Morning Herald s informací, že neúčast vládních představitelů na hrách zvažuje Austrálie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme