USA, Británie a Austrálie uzavřely nový bezpečnostní pakt. Francie by mohla přijít o zakázku na ponorky

Spojené státy, Velká Británie a Austrálie oznámily v noci ze středy na čtvrtek nový bezpečnostní pakt, který jim umožní sdílet pokročilé technologie, včetně těch potřebných k výrobě ponorek na jaderný pohon. Cílem aliance je posílit bezpečnost v Indo-Pacifiku. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Scott Morrison, americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson | Foto: Oliver Contreras/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl „chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku“. Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce.

Obranný pakt by podle australských médií mohl vést k australskému odstoupení od dohody o výrobě francouzských ponorek. Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů.

Smlouva byla pro Austrálii největší obrannou zakázkou v historii. Stavba ponorek však byla zpožděna hlavně kvůli požadavku Canberry, aby mnoho dílů bylo vyrobeno lokálně.

Radary, lodě i hlídkové čluny. Japonsko a Vietnam posílí společnou obranu v Jihočínském moři

Číst článek

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství.

„Jako první iniciativa pod Aukusem ... se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo,“ uvádí se v prohlášení.

„Tato schopnost bude podporovat stabilitu v Indo-Pacifiku a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů,“ uvedli.

Lídři zároveň uvedli, že cílem je „uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu“ a dodali, že „Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní“.

Ve francouzském přístavu Toulon hořela jaderná ponorka Perle, kouř nebyl radioaktivní

Číst článek

Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč.

Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a „dodatečnými podmořskými schopnostmi“.

Kritika z Francie

Rozhodnutí Spojených států odstrčit Francii od smlouvy o koupi ponorek, kterou uzavřela s Austrálií, ukazuje nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu, uvedla ve čtvrtek francouzská ministerstva zahraničí a obrany.

Biden: Odchod z Afghánistánu je koncem éry velkých vojenských operací s cílem předělávat cizí země

Číst článek

„Americké rozhodnutí odstrčit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu ... ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a litovat,“ uvádí ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Jean-Yves le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová

Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie.

„Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku,“ stojí v prohlášení.

‚Mentalita studené války‘

Čínská ambasáda ve Washingtonu v reakci na bezpečnostní pakt uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků. Informuje o tom agentura Reuters.

Mluvčí čínské ambasády Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy „by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti nebo poškozující zájmy třetích stran. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme