USA budou při rozdělování zahraniční pomoci zvažovat postavení gayů

Spojené státy se chtějí více zasadit o práva sexuálních menšin ve světě. Pozice homosexuálů ve společnosti se stane jedním z kritérií, podle kterého se bude rozdělovat americká mezinárodní pomoc. V Ženevě to diplomatům z OSN řekla Hillary Clintonová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová na konferenci v Ženevě

Hillary Clintonová na konferenci v Ženevě | Zdroj: ČTK

Americká ministryně zahraničí v Ženevě uvedla, že homosexualita není západní výmysl, ale že se tak lidé rodí ve všech zemích světa. Tudíž jejich práva patří mezi základní lidská práva. Homosexualita podle ní v žádném případě nesmí být zločin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu shrnul Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Prezident Obama proto nařídil vládním agenturám, aby při rozdělování zahraniční pomoci zvažovaly situaci homosexuálů v daných zemích. Řada diplomatů ze zemí, kterých se to týká, po proslovu Clintonové ve spěchu opustila sál.

Už existující programy pomoci nové nařízení pravděpodobně neovlivní. Do budoucna to ale pro země, které homosexualitu stíhají jako trestný čin, může být velký problém.

Jak důsledně bude opatření dodržováno, bude záležet především na úřednících samotných. Evropská unie svou pomoc podmiňuje právě lidskými právy a určitě je mnohem důslednější než Američané, kteří často sledují i jiné cíle. Přesto i evropská pomoc se dostává do zemí, které nemají zrovna dobrou pověst, ale pomoc je tam zkrátka potřeba.

Přesto nejde jen o prázdné gesto americké diplomacie. Za prvé je velmi důležitá symbolika tohoto prohlášení. Teď všichni vědí, že nejmocnější země světa považuje práva sexuálních menšin za klíčová, což může ovlivnit řadu zemí. Za druhé může jít o součást předvolební kampaně. Prezident Obama si tímto může zajistit pro příští rok hlasy gayů a leseb. A navíc to může být záminka pro snížení zahraniční pomoci v době finanční krize či pro omezení pomoci těm zemím, které se stávají nepohodlnými.

Nařízení ohrožuje tradiční příjemce pomoci

Americká zahraniční pomoc je vůbec velmi zvláštní. Když opomeneme Afghánistán a Irák, které se na čelo pomyslného žebříčku vyšvihly kvůli válkám, tak stabilně největším příjemcem je Izrael. A to díky vojenské pomoci. Hned za ním je ze stejného důvodu Egypt.

Až pak se umísťují země, kam proudí především rozvojová pomoc. Na třetím a čtvrtém místě je to Pákistán a Súdán. Nicméně homosexuály diskriminují takřka všechny jmenované země. Kromě Izraele je homosexualita nelegální na celém Blízkém východě, i když některé státy dodržování zákonů nevymáhají. Trestná je i v celém arabském světě a mnoha afrických zemích.

Do budoucna by to tedy mohl být velký problém například pro Pákistán nebo Afghánistán, ale také Palestince, kteří jsou na zahraniční pomoci doslova závislí.

Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme