USA budou vetovat palestinskou žádost o uznání v RB OSN

V New Yorku začíná 66. zasedání Valného shromáždění OSN. Očekává se, že na programu bude i palestinská žádost o uznání jejich nezávislého státu. Bývalý palestinský vicepremiér Nabíl Šás v rozhovoru pro BBC uvedl, že nejde jen o symbolické gesto.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská vlajka před budovou Evropské komise v Bruselu. I tak palestinci bojují o své uznání jako státu.

Palestinská vlajka před budovou Evropské komise v Bruselu. I tak palestinci bojují o své uznání jako státu. | Zdroj: Reuters

„Symboly jsou důležité, ale jde o to, že jsme národ, kterému vzali zem. Skončili jsme jako uprchlíci a roky nám trvalo, než nás svět začal uznávat jako národ,“ řekl bývalý palestinský vicepremiér a dodal, že uznání palestinského státu bude důležitým aktem mezinárodního práva.

Řada zemí má jiný názor. Americký prezident Barack Obama včera poprvé pohrozil, že Spojené státy budou palestinskou žádost v Radě bezpečnosti vetovat. Podle Obamy má žádost pouze odvést pozornost od jiných záležitostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politoložka Irena Kalhousová mluví o žádosti Palestiny o uznání jako samostatného státu ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Podobně se v rozhovoru pro BBC vyjádřil i americký právník Elliott Abrams, který za republikánských prezidentů Bushe a Reagana působil ve státních funkcích. „Ta žádost problém nevyřeší, nepřiblíží Palestince ke vzniku jejich státu ani k dohodě s Izraelem,“ upozornil.

Politoložka a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová soudí, že Palestinci mají dvě motivace, proč žádají o uznání své nezávislosti právě teď.

„Zdá se jim, že status quo, které trvá v izraelsko-palestinském konfliktu, je už příliš dlouhé a že se současnou izraelskou vládou nejsou schopni jednat. To si myslím, že je jeden důvod. Ten druhý důvod je, že možná cítí, že mezinárodní společenství začíná být poměrně nervózní z jisté politiky státu Izrael a že chtějí využít tu příležitost, kdy je Izrael více a více diplomaticky izolován, a tudíž i pro tu jejich žádost se jim podaří najít více spojenců,“ řekla Irena Kalhousová.

Podpora Valného shromáždění OSN

Upozornila, že ve Valném shromáždění OSN mají muslimské země, a vůbec země třetího světa, velkou většinu, takže tam mají Palestinci jistou podporu své žádosti.

Palestinci mají v současné době v OSN status pozorovatele. S poukazem na léta stagnující mírová jednání s Izraelem se rozhodli jednostranně požádat OSN o uznání samostatného státu Palestina. Slibnější šance má ale podle pozorovatelů další možnost, jíž je povýšení statusu palestinské autonomie na „nečlenský stát“.

„Poté, co by Valné shromáždění odsouhlasilo vznik Palestiny, tak Palestina by potom měla možnost žádat jako nečlenský stát o členství v různých jiných mezinárodních organizacích, takže není to úplně zbytečné, ale to klíčové, že by se Palestina stala členem OSN, to se jim nepodaří,“ řekla Irena Kalousová.

Schválení Palestiny by vyžadovalo prostou většinu hlasů ze 193 členů Valného shromáždění OSN. Strategie, kterou Palestinci při zahájení zasedání Valného shromáždění OSN nakonec použijí, ale podle diplomatů stále ještě není jasná.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme