USA by chtěly koncem roku začít stahovat vojáky z Iráku

Spojené státy doufají, že začnou stahovat první americké jednotky z Iráku už koncem tohoto roku. Ministr zahraničí Colin Powell to ale podmínil tím, že bude irácká armáda schopná převzít větší díl odpovědnosti. Řada pozorovatelů je ale skeptická a tvrdí, že lednové volby mohou Irák posunout blíž k občanské válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Foto: EPA

Odstupující ministr zahraničí Colin Powell navzdory neutěšené bezpečnostní situaci na řadě míst v Iráku nešetří v závěrečných dnech ve funkci optimismem. Tíhu odpovědnosti by podle šéfa americké diplomacie měly převzít nově vycvičené irácké síly a americké jednotky by se pak mohly chystat k odchodu. Ministr Powell odmítl dát časový harmonogram stahování Američanů.

Před iráckými volbami posílily Spojené státy vojenskou přítomnost na 150 tisíc mužů a žen v uniformách. Colin Powell podpořil prezidenta Bushe, když řekl, že přes obavy o bezpečnost v Iráku by se měly volby konat v plánovaném termínu.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme