USA čelí náporu ekonomické špionáže přes internet, nejčastěji z Číny a Ruska

Spojené státy čelí náporu ekonomické špionáže přes internet. Nejčastěji se jí dopouští Čína a Rusko. Ve zprávě pro Kongres to uvádí americká kontrarozvědka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé u počítačů | Foto: Martina Hanáčková

Špioni se snaží získat obchodní tajemství, citlivé informace, kompletní technologie a technologické postupy. V podstatě vše, co se dá využít v ekonomické oblasti - ať už ve výrobě nebo v obchodu.

Jde o pokusy proniknout do firemních nebo vládních sítí nebo počítačů, které by měly být zabezpečené, nemělo by být možné do nich pronikat, i když se to podle dokumentu děje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokumenty americké kontrarozvědky pročítal washingtonský zpravodaj Vít Pohanka

Podle americké kontrarozvědky je velmi těžké rozluštit, kdo se snaží informace získat - zda jednotlivci, konkurenční společnosti nebo vládní zpravodajské služby. Jsou případy, kdy se elektronicky citlivé informace snažili získat jednotliví hackeři. Nedá se vyloučit, že i osamělý počítačový odborník pracuje na zakázku pro nějakou firmu nebo vládní agenturu.

Špioni se snaží maskovat i fyzickou lokalitu, ve které se nacházejí, takže není snadné zjistit nejenom pro koho pracují, ale také odkud. Podle americké kontrarozvědky pocházejí takové útoky právě nejvíce z Číny a Ruska. Informace se snaží získat i státy, které jsou oficiálně spojenci Ameriky.

Veřejná část dokumentu vypovídá o velkém ohrožení, kterému Spojené státy čelí. Není to poprvé, co se na problém upozorňuje, ale poprvé s novým důrazem a naléhavostí.

Nejde pouze o sofistikované útoky a pronikání kódovaným zabezpečením, ale také o to, jak velké množství jde nahrát na flash kartu nebo jiné paměťové médium. To může být pokušení i pro zaměstnance, kteří s citlivými údaji pracují.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme