USA: Česká republika má v dodržování lidských práv ještě rezervy

Česká republika respektuje lidská práva a občanské svobody, úsilí o prosazování práva je efektivní a vláda a parlament přijímají kroky ke zlepšení situace menšin, zejména Romů. Přesto ovšem některé problémy přetrvávají. Vyplývá to z pasáže věnované naší zemi v letošní zprávě amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí | Foto: Stand

Dokument zveřejněný ve Washingtonu především odsuzuje porušování lidských práv v Číně a v Rusku. Obviňuje také Saúdskou Arábii z mučení a svévolného zatýkání, konstatuje systematické mučení v Sýrii a zabíjení civilistů v súdánské provincii Dárfúr. Samostatnou část má ve zprávě každý stát světa vyjma USA.

Přes viditelná zlepšení se v Česku občas projevují některé nedostatky, jako je nepřiměřené použití síly bezpečnostních složek, přetrvávající pomalé soudnictví, případy korupce ve veřejných službách a policii. Dále pak diskriminace žen v zaměstnání, násilí vůči ženám a dětem, problémy kolem příhraniční prostituce a pomalá integrace Romů do většinové společnosti.

Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme