USA: Česká republika má v dodržování lidských práv ještě rezervy

Česká republika respektuje lidská práva a občanské svobody, úsilí o prosazování práva je efektivní a vláda a parlament přijímají kroky ke zlepšení situace menšin, zejména Romů. Přesto ovšem některé problémy přetrvávají. Vyplývá to z pasáže věnované naší zemi v letošní zprávě amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí

domácí násilí | Foto: Stand

Dokument zveřejněný ve Washingtonu především odsuzuje porušování lidských práv v Číně a v Rusku. Obviňuje také Saúdskou Arábii z mučení a svévolného zatýkání, konstatuje systematické mučení v Sýrii a zabíjení civilistů v súdánské provincii Dárfúr. Samostatnou část má ve zprávě každý stát světa vyjma USA.

Přes viditelná zlepšení se v Česku občas projevují některé nedostatky, jako je nepřiměřené použití síly bezpečnostních složek, přetrvávající pomalé soudnictví, případy korupce ve veřejných službách a policii. Dále pak diskriminace žen v zaměstnání, násilí vůči ženám a dětem, problémy kolem příhraniční prostituce a pomalá integrace Romů do většinové společnosti.

Markéta Kaclová, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme