USA: Česko má s lidskými právy stále problémy

Česká republika respektuje lidská práva, ale v určitých oblastech má stále problémy. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu lidských práv ve světě a jednotlivých státech, kterou každoročně vydává americké ministerstvo zahraničí. Podle ní dochází v České republice k příležitostnému policejnímu násilí a nadměrnému používání síly. Česká justice je stále pomalá, přetrvávají dlouhé vazby a věznice jsou často přeplněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

V poněkud mírnějším duchu než dříve zpráva konstatuje, že situace romské menšiny je nadále tíživá, pokud jde o sociální postavení, zdravotní situaci a politické zastoupení. Přiznává, že vláda a úřady dělají kroky pro nápravu situace. Jako výrazný problém už se neuvádí ani zákon o občanství.

Podle zprávy dochází v Česku k občasnému policejnímu násilí a nadměrnému použití síly. Zpráva cituje konkrétní případy z několika měst. Mluví se v ní také o nepřiměřeném postupu policie proti účastníkům demonstrací, které provázely zasedání Mezinárodního měnového fondu předloni v Praze. Mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková připustila, že v některých případech policisté opravdu porušili zákon. "Zpráva konstatuje, že Česká republika respektuje lidská práva a ohledně příležitostného policejního násilí musíme připustit, že k ojedinělým excesům může dojít. Konkrétně u posledního případu z Karlových Varů stále probíhá šetření a nelze jednoznačně konstatovat, že čin měl etnický podtext. Ke zmínkám o údajném násilí na vyšetřovnách při zasedání Mezinárodního měnového fondu lze pouze zopakovat, že globální kampaň antiglobalistů v této věci byla součástí zviditelňování těchto hnutí."

Jak z Washingtonu telefonuje spolupracovnice Radiožurnálu, redaktorka Slovenského rozhlasu Olga Baková, výhrady jsou určeny i dalším oblastem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olga Baková o zprávě o stavu lidských zpráv

Dokument si všímá i kontroly na Ruzyňském letišti, přičemž dodává, že romští aktivisté z Velké Británie označili kontroly za rasistické, namířené proti Romům. Tato menšina má podle zprávy v Čechách stále špatné postavení, autoři ale přiznávají, že vláda dělá kroky pro nápravu. Vlastní prostor věnuje zpráva i dalším problémům, jako je sexuální zneužívání dětí, obchodování se ženami, ale i sexuální zneužívání na pracovišti, ale i domácí násilí, hlavně proti ženám a dětem.

V pasáži o svobodě tisku zpráva připomněla, že vláda žalovala za urážku a pomluvu několik novinářů. Vyzdvihuje individuální žalobu ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra proti vydavateli časopisu Respekt Petru Holubovi. V patrnosti vede i případ, kdy policie vyšetřuje internetového novináře za pomluvu její práce, což mnoho pozorovatelů kritizuje jako pokus o zastrašování. Zmiňuje i kauzu Miroslava Smrčka a znovu uvádí případ olomouckého novináře Zdeňka Zukala.

Největší kritice podrobila americká diplomacie Čínu, Rusko a Saúdskou Arábii. Kritizovány byly také například Izrael, Irák, Írán, Severní Korea, Pákistán či Uzbekistán.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme