USA: Česko má s lidskými právy stále problémy

Česká republika respektuje lidská práva, ale v určitých oblastech má stále problémy. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu lidských práv ve světě a jednotlivých státech, kterou každoročně vydává americké ministerstvo zahraničí. Podle ní dochází v České republice k příležitostnému policejnímu násilí a nadměrnému používání síly. Česká justice je stále pomalá, přetrvávají dlouhé vazby a věznice jsou často přeplněny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud

V poněkud mírnějším duchu než dříve zpráva konstatuje, že situace romské menšiny je nadále tíživá, pokud jde o sociální postavení, zdravotní situaci a politické zastoupení. Přiznává, že vláda a úřady dělají kroky pro nápravu situace. Jako výrazný problém už se neuvádí ani zákon o občanství.

Podle zprávy dochází v Česku k občasnému policejnímu násilí a nadměrnému použití síly. Zpráva cituje konkrétní případy z několika měst. Mluví se v ní také o nepřiměřeném postupu policie proti účastníkům demonstrací, které provázely zasedání Mezinárodního měnového fondu předloni v Praze. Mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková připustila, že v některých případech policisté opravdu porušili zákon. "Zpráva konstatuje, že Česká republika respektuje lidská práva a ohledně příležitostného policejního násilí musíme připustit, že k ojedinělým excesům může dojít. Konkrétně u posledního případu z Karlových Varů stále probíhá šetření a nelze jednoznačně konstatovat, že čin měl etnický podtext. Ke zmínkám o údajném násilí na vyšetřovnách při zasedání Mezinárodního měnového fondu lze pouze zopakovat, že globální kampaň antiglobalistů v této věci byla součástí zviditelňování těchto hnutí."

Jak z Washingtonu telefonuje spolupracovnice Radiožurnálu, redaktorka Slovenského rozhlasu Olga Baková, výhrady jsou určeny i dalším oblastem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olga Baková o zprávě o stavu lidských zpráv

Dokument si všímá i kontroly na Ruzyňském letišti, přičemž dodává, že romští aktivisté z Velké Británie označili kontroly za rasistické, namířené proti Romům. Tato menšina má podle zprávy v Čechách stále špatné postavení, autoři ale přiznávají, že vláda dělá kroky pro nápravu. Vlastní prostor věnuje zpráva i dalším problémům, jako je sexuální zneužívání dětí, obchodování se ženami, ale i sexuální zneužívání na pracovišti, ale i domácí násilí, hlavně proti ženám a dětem.

V pasáži o svobodě tisku zpráva připomněla, že vláda žalovala za urážku a pomluvu několik novinářů. Vyzdvihuje individuální žalobu ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra proti vydavateli časopisu Respekt Petru Holubovi. V patrnosti vede i případ, kdy policie vyšetřuje internetového novináře za pomluvu její práce, což mnoho pozorovatelů kritizuje jako pokus o zastrašování. Zmiňuje i kauzu Miroslava Smrčka a znovu uvádí případ olomouckého novináře Zdeňka Zukala.

Největší kritice podrobila americká diplomacie Čínu, Rusko a Saúdskou Arábii. Kritizovány byly také například Izrael, Irák, Írán, Severní Korea, Pákistán či Uzbekistán.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme