Jsme připraveni k úderu, pokud bude nutné Sýrii odradit od používání chemických zbraní, zní z Washingtonu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je připravena podniknout další vojenskou akci proti syrským vládním silám, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní. Prohlásili to ve čtvrtek podle agentur Reuters a AP nejmenovaní vysoce postavení američtí vládní činitelé. Spojené státy podle agentury AP vládu syrského prezidenta Bašára Asada podezírají, že vyvíjí nové a sofistikovanější chemické zbraně.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk zasažený při útoku chemickými zbraněmi. | Zdroj: Reuters

Syrské vládní síly podle amerických činitelů čas od času používají chemické zbraně v menším měřítku i poté, co loni v dubnu syrské letecké síly shodily bombu se sarinem na Chán Šajchún.

Testy ukázaly propojení mezi syrskými chemickými zbraněmi a útoky sarinem

Číst článek

Spojené státy v reakci na incident podnikly raketový útok na syrskou leteckou základnu, odkud podle nich vzlétlo letadlo s plynem.

Jeden z činitelů podle Reuters řekl, že pokud bude mezinárodní společenství otálet se zvyšováním tlaku na Asada, syrské chemické zbraně by se mohly rozšířit mimo Sýrii a možná i do USA. „Rozšíří se, pokud něco neuděláme," varoval.

Podle jednoho ze zdrojů citovaných agenturou AP z povahy nedávných údajných útoků vyplývá, že Sýrie chemické zbraně vyrábí přes dohodu z roku 2013 o jejich zničení. Sýrie podle něj možná vyrábí nové druhy zbraní s cílem posílit svou vojenskou kapacitu nebo uniknout mezinárodní odpovědnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme