Chicago poprvé v historii povede černoška. Lightfootovou čeká boj s násilím a prázdnou kasou

Voliči v americkém Chicagu si poprvé v historii zvolili do čela místní radnice černošku. Šestapadesátiletá Lori Lightfootová, která vstoupila do politiky teprve nedávno, v úterním souboji o křeslo starostky jasně porazila zkušenou lokální političku, která je rovněž afroamerického původu. V novém volebním období povede Lightfootová třetí nejlidnatější americké město sužované vysokou kriminalitou a nedostatkem financí, uvedla televize CNN.

Chicago (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolená starostka Chicaga Lori Lightfoodová

Nově zvolená starostka Chicaga Lori Lightfoodová | Zdroj: Reuters

„Pro město, které je domovem mnoha amerických černošských politiků, kteří tvořili historii, je to další politická premiéra,“ komentoval vítězství političky, která se otevřeně hlásí k homosexualitě, demokratický senátor Cory Booker.

Pochůzkáři zastřelili muže. Incident v Chicagu vyústil v protipolicejní protesty

Číst článek

Bývalá firemní právnička Lightfootová se bude muset vyrovnat s pověstí Chicaga jako jednoho z nejnásilnějších amerických velkoměst. Pětiletého maxima 769 vražd dosáhlo sice město v roce 2016 a od té doby jejich počet klesá, vyřešit se však policii podaří jen necelá pětina případů.

Vedle vysoké kriminality se bude starostka potýkat i s vyprázdněnou veřejnou kasou. Pro příští fiskální rok 2020 se očekává rozpočtový deficit čtvrt miliardy dolarů (5,75 miliardy korun), navíc městu končí řada smluv s policisty, hasiči či učiteli a očekává se, že budou chtít přidat.

„Není to tak dlouho, co byl souboj dvou Afroameričanek usilujících o tuto pozici sotva představitelný,“ konstatovala druhá demokratická kandidátka Toni Precwinklová, jež se s Lightfootovou dostala do rozhodujícího souboje z únorového prvního kola, kdy obě ženy uspěly mezi celkovými 14 kandidáty.

V úterý porazila Lightfootová svou zkušenější soupeřku ziskem téměř tří čtvrtin hlasů. V úřadu nahradí dlouholetého starostu Rahma Emanuela, který již o třetí mandát neusiloval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme