USA chtějí kvůli karavaně poslat k mexické hranici tisíce vojáků. ‚Armáda na vás čeká,‘ napsal Trump

Americká armáda v souvislosti s karavanou migrantů mířící Mexikem na sever rozmístí na mexické hranici asi 5200 vojáků. V pondělí o tom s odvoláním na ministerstvo obrany informovaly agentury AP a Reuters. Reuters uvedl, že k hranici již nyní bylo vysláno osm set vojáků, podle AP pak zbývajících asi 4400 k pomezí zamíří ještě tento týden. Washington původně hovořil nejvýše o tisícovce vojáků.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters, Reuters

Vyslání jednotek slíbil prezident Donald Trump, který v posledních dnech během vrcholící kampaně před kongresovými volbami zdůrazňuje nutnost tvrdého přístupu k imigrantům nelegálně překračujícím hranice.

Většina středoamerických migrantů odmítla zůstat na jihu Mexika, karavana pokračuje do USA

Číst článek

„Myslím, že prezident jasně prohlásil, že bezpečnost hranic znamená bezpečnost země,“ řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu generál Terrence O'Shaughnessy.

Televize Fox News oznámila, že vojáci vyslaní na hranici nebudou součástí bojových formací, ale podpůrných sborů, jako jsou ženisté, lékaři a zdravotníci či příslušníci leteckých jednotek. Podle informací Reuters ale někteří vojáci budou ozbrojeni.

Trump pod dohledem komunistické StB. Sledovala jeho podnikání, rodinu i prezidentské ambice

Číst článek

Vedle vojenských posil chce na hranicích rozšířit svůj personál i pohraniční stráž. Letectvo plánuje, že přímo na pomezí letecky vysadí 400 pohraničníků, uvedla televize Fox News.

Ústřední předvolební téma

Trump o plánu zabránit migrantům vstoupit do USA informoval minulý týden s tím, že zvažuje vydání výnosu, který by pozastavil právo cizinců prchajících ze své země vstoupit na americké území a požádat o azyl. Prezident, který předloni učinil z migrace své ústřední předvolební téma, nyní migranty opět vykresluje jako nebezpečné zločince a opoziční demokraty obviňuje z toho, že je podporují.

„Mnoho členů gangů a velmi špatných lidí je součástí karavany, která míří k naší jižní hranici. Prosím, vraťte se zpět, do Spojených států nebudete bez absolvování zákonem stanoveného procesu vpuštěni,“ napsal v pondělí Trump na twitteru. „Tohle je invaze do naší země a naše armáda na vás čeká!“ dodal.

Ostrahu hranice s Mexikem již v minulosti posílilo asi dva tisíce příslušníků národní gardy. Spolu s nově očekávanými vojáky by měli pohraniční stráži poskytovat především logistickou a materiální pomoc.

5 věcí, které definovaly život i prezidentskou kampaň Donalda Trumpa

Číst článek

Podle ministra obrany Jamese Mattise zatím k jižní hranici Spojených států zamířily mobilní bariéry. O přesném počtu vojáků a termínu jejich vyslání by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

K USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo sedmi tisíc lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme