USA chtějí mít protiraketové základny ve střední Evropě

Spojené státy chtějí mít základny protiraketového systému ve střední Evropě. Potvrdil to americký prezident George Bush po neoficiální schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Dva nejmocnější muži světa se sešli na rodinném sídle Bushových v americkém státě Maine.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Putin a G. Bush

V. Putin a G. Bush | Zdroj: ČTK

Prezident Bush po schůzce s Putinem potvrdil, že Spojené státy zatím nezrevidují plány na umístění protiraketového systému ve střední Evropě. Návrhy prezidenta Putina nicméně označil za velmi podnětné. Vladimir Putin na společné tiskové konferenci navrhl vytvořit systém společné raketové obrany, který by se skládal ze stávajících zařízení NATO a radarů v jižním Rusku.

Informace by se podle něj měly shromažďovat v Bruselu a v Moskvě. Pro americkou stranu je tento návrh opět novinkou, takže se k němu Bush přímo nevyjádřil. Oba prezidenti se ale jinak snažili dávat najevo, že vztahy mezi Amerikou a Ruskem nejsou narušené.

Mluvili také o jaderném programu Severní Koreje a Íránu nebo o samostatnosti Kosova, jak potvrdil Vladimir Putin. "Diskutovali jsme o otázkách mezinárodních i bilaterálních. S potěšením jsem zjistil, že nacházíme body, na kterých se shodneme. Jsem vděčný členům rodiny prezidenta George Bushe za to, že k jednání vytvořili velmi přátelskou atmosféru," řekl ruský prezident.

V poslední době Putin a ruští generálové zahrnuli Spojené státy i spojence v NATO celou řadou výhrad. Na prvním místě je jednoznačně právě systém protiraketové obrany, který má ochránit Ameriku a Evropu před případným teroristickým jaderným útokem z Blízkého východu. Američané a Severoatlantická aliance od něj nechtějí ustoupit, ale zároveň chtějí udržet co nejlepší vztahy s Ruskem.

Prezident Bush také bude naléhat na Rusko, aby se připojilo k mezinárodnímu společenství a podpořilo ekonomické sankce proti jadernému zbrojení Íránu. Putin zas vznese otázku samostatnosti Kosova, se kterou Rusko nesouhlasí. Nebude se naproti tomu jednat o Iráku, protože v této oblasti Moskva oficiálně Washington nenapadá.

Hodně se diskutuje o posledním Putinovu návrhu na to, aby radar a střely obranného systému nebyly umístěny v Česku a v Polsku, ale na ruských základnách v Ázerbájdžánu. V tomto směru bude mít Bush velmi delikátní úlohu. Putinovi zjevně nejde o účinnost nebo o technickou stránku amerického protiraketového systému, ale o politickou stránku věci.

Po technické stránce by byl Ázerbájdžán problémem hlavně pro umístění střel Interceptor, které potřebují větší vzdálenost od Íránu. Ty by nemohly zasahovat proti střelám z Íránu, ale pouze ze Severní Koreje. Systém v Ázerbájdžánu by se také obtížně kombinovat s dalšími prvky obrany Evropy, tak jak se na tom dohodly Spojené státy a další země Severoatlantické alienace. pro Američany je také bezpečnější umístit systém ve spojenecké zemi v NATO, jakou je Česko nebo Polsko.

Prezidenta Bushe čeká opravdu obtížný úkol. Všechna média informují, že se proto snaží vytvořit pro ruského prezidenta co nejpestřejší až relaxový program. Už včera Bushovi uspořádali pro Putina projížďku na velkém motorovém člunu, který řídil bývalý prezident George Bush senior. Prezidenti rybařili a večer strávil Putin na rodinné večeři u Bushů, kde se podávali humři, kteří se v této části Atlantiku loví.

Jinak atmosféru v letovisku u rodinné usedlosti Bushů dokresluje tradiční kolorit protestantů, kterým vadí jak Bush, tak Putin. Ale pokud jde humry, tak ty teď obchůdky a restaurace nad Kennebunk River nabízejí i v ruštině. Obchodníci sice nevěří, že s Putinem přijede moc Rusů, ale azbuka prý působí na americké zákazníky velmi exoticky. Ale je otázkou, jak to všechno zapůsobí na Putina. Tomu grandiózní uvítání dělá dobře, ale v celé záležitosti mu podle pozorovatelů jde hlavně o vnitropolitické body.

Alexandr Pícha, Petra Steinerová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme