USA chtějí obnovit jednání o severokorejském jaderném programu

Spojené státy se pokoušejí znovu obnovit jednání se Severní Koreou kvůli jadernému programu. Washington se totiž obává, že Pchojongjang může v blízké době uskutečnit jaderný test. Severokorejské rakety dlouhého doletu Taepodong 2 navíc mohou doletět až k západnímu pobřeží Spojených států nebo na Aljašku. Metodu biče má nyní vystřídat cukr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Spojené státy prostřednictvím šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové uznali, že Severní Korea je suverénním státem. Washington už souhlasí i s dvoustranným neoficiálním jednáním v OSN pod podmínkou, že se Pchjongjang nakonec vrátí s šestistranným rozhovorům se zeměmi regionu.

Ke změně taktiky přimělo Washington to, že se jí nedaří navázat s režimem Kim Čong Ila dialog už téměř rok a situace se vyostřuje po severokorejském testu rakety krátkého doletu a signálech, že se tato země chystá na jaderný test. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej odhaduje, že komunistický režim má až šest atomových bomb.

KLDR dnes označila zprávy o tom, že připravuje jadernou zkoušku, za americkou propagandu. Současně obvinila Spojené státy, že svým jednáním maří pokračování mezinárodních rozhovorů o severokorejském jaderném programu.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme