USA chtějí odříznout severokorejský režim od zdrojů peněz

Spojené státy pracují už delší dobu na nové politické strategii vůči Severní Koreji. Potřeba nového přístupu je nyní aktuálnější poté, co Pchjongjang připustil, že vlastní jaderné zbraně. Washington přiznává, že nemá připravené schůdné vojenské řešení situace, ale jaderný Korejský poloostrov je pro Američany nepřijatelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Už předtím, než Severokorejci přiznali vlastnictví jaderných zbraní, rozvíjel Washington novou strategii, jejímž základem je snaha připravit Severní Koreu o zbývající zdroje příjmu. Přístup se má podobat osvědčeným technikám realizovaným v boji s Al-Káidou.

Součástí nové, doposud utajované strategie, jejíž hlavní principy zveřejnil deník New York Times, je snaha vystopovat toky severokorejských peněz ze zahraničí a zmrazit účty, na kterých mohou být peníze z pašování drog a z prodejů zbraní. Strategie se ale neobejde bez podpory Číny a Jižní Koreje, tedy zemí, které mají k postupu výhrady.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme